728 x 90

شیخ آقابزرگ تهرانی

شیخ آقابزرگ تهرانی
After countless leaks and endless rumours, it has now been officially unveiled.Erin Doe, Unsplash.

یکی از طرح‌های گسترده مؤسسهٔ کتاب‌شناسی شیعه طرح «بزرگان شیعه» به فارسی و «أعلام الشیعة» به عربی، در بیش از یکصد جلد است.

نامه ها، مقالات و آثاری از شیخ آقابزرگ، و مباحث و مطالبی درباره وی

نخستین گام شناخت تاریخ علم، آگاهی از زندگی‌نامه و آثار مکتوب و نقش دانشمندان در ساختار فرهنگ و تمدن اسلامی است. علامه شیخ آقابزرگ تهرانی یکی از نام‌آوران این عرصه به شمار می‌آید. او با نگارش «الذريعة إلى تصانيف الشيعة» فهرست میراث علمی و فرهنگی شیعه را قلم زد و در «طبقات اعلام الشيعة» نام و یاد دانشمندان و نویسندگان شیعه را جاودانه ساخت. در بخشی از کتاب حاضر مقالات بزرگان عرصه علم و اندیشه درباره شخصیت و تلاش‌های علمی او فراهم آمده است. در بخش دیگر، اجازات، رساله‌ها، مقالات و تقریظات و نامه‌های او در چهار فصل سامان یافته است. از ویژگی‌های این اثر شناسایی، تصحیح و بازبینی شماری از آثار تهرانی است که بخشی از آنها نخست بار به چاپ می‌رسد. مؤسسه کتاب‌شناسی شیعه که با هدف تداوم تلاش علمی علامه تهرانی در حوزه‌های تراجم، کتاب‌شناسی و تاریخ علم تأسیس شد، برای حق‌شناسی از مقام این کتاب‌شناس بزرگ شیعه این اثر را به دوستداران وی تقدیم می‌کند.

مروری بر زندگی، شخصیت علمی و پژوهشی و آثار علمی شیخ آقا بزرگ تهرانی است. در این اثر دیدگاه های برخی از علمای معاصر در مورد شخصیت علمی شیخ آقا بزرگ تهرانی و تلاش های علمی ایشان در عرصه های مختلف به ویژه در زمینه تراجم و معرفی آثار و علمای بزرگ شیعه و تلاش های شیخ آقا بزرگ تهرانی در زمینه کتاب شناسی و تاریخ علوم اسلامی گردآوری شده است. نویسنده مجموعه مقالاتی در مورد ابعاد مختلف شیخ آقا بزرگ تهرانی به زبان های فارسی و عربی گردآوری شده است.

در این مقالات اشعاری در مدح شیخ آقا بزرگ تهرانی، زندگانی علمی ایشان، مراتب علمی وی، سیره اخلاقی و معنوی ایشان، سفرهای علمی وی به نقاط مختلف ایران و کشورهای اسلامی به جهت گردآوری اطلاعات علمی در مورد زندگی علمای شیعه و آثار آنان، معرفی برخی از کتاب های ایشان به ویژه کتاب”الذریعة الی تصانیف الشیعة”، اجازات علمی ایشان، رساله های وی، تقریض های صورت گرفته بر آثار ایشان و مطالب متفرقه دیگری در مورد شأن و شئون این عالم شیعی ارایه گردیده است.

ناشر موسسه کتاب شناسی شیعه (موسسه تراث الشیعه)

نویسنده علی اکبر صفری

سال نشر : 1391

تعداد صفحات : 880

مؤسسه کتاب‌شناسی شیعه

مطالب مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند