کد مطلب: 6124
تاریخ درج مطلب: یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
شرح حال خودنوشت سید ابوالقاسم دهکردی اصفهانی| دکتر عبدالحسین طالعی
آيت‌الله نجفي دهكردي

 

شرح حال خودنوشت سید ابوالقاسم دهکردی اصفهانی

بسم الله الرحمن الرحیم

تاریخ تولد حقیر که مرحوم خلدمقام والد السید الجلیل النبیل به خط مبارک  نوشته : «تاریخ تولد نورچشمی از عمر و جان برخورداری سید ابوالقاسم ، بین الطلوعین نیم ساعت تخمینا به طلوع آفتاب روز شنبه غره شهر رجب ، آفتاب در حوت ، قمر در حمل ، زحل در جوزا ، مریخ در حوت ، مشتری در میزان، زهره در دلو ، عطارد در حوت ، غره رجب سنه 1272 هزار و دویست و هفتاد و دو هجری قمری». انتهی ما کتبه بخطه الشریف.

در سن یازده سالگی یا دوازده سالگی از مسقط الراس خود – قصبه دهکرد چهارمحال – آمدم در مدرسه صدر اصفهان که الآن محل تدریس حقیر است. هنگام ظهر روز شنبه دهم ربیع الاول سنه 1284 مشغول به خواندن نصاب و امثله شدم در خدمت مرحوم بزرگ آ سید محمدجواد که عالم ومدرس و مجاز به اجتهاد بود از مرحوم آمیرزا محمدهاشم چهارسوقی ، و اخوی اکبر ایشان آمیرزا محمدباقر و مرحوم آمیرزا محمدحسن نجفی و  مرحوم آخوند ملا محمدباقر فشارکی .

چون جناب اخوی مبرز و با فضلاء و علماء .......... المعاشرة بیشتر اوقات ......... صرف خدمات آن مرحوم می شد بعد از هجرت ایشان به وطن مالوف  و  اختیار تاهل و تنها ماندن حقیر حالت غریبی روی داده که شرح آن فی الجمله در رساله بشارات السالکین نوشته شده، فادرکنی الرحمة الرحمانیة و اقبلت علی العبادة و قضاء الصلوات و اصلاح الحال و المجاهدات ، فرایت ما رایت و شاهدت ما شاهدت و اشتغلت بتحصیل العلوم و المعارف علی النهج المرغوب و اتصلت کد الایام بسهر اللیالی . و ما زلت فی جمیع الحالات ملتجیا الی الله تعالی الرئوف بعباده و متوسلا باولیائه سادات الانام و شفعاء الضعفاء و الایتام .

حتی بلغت من السن الی خمسة و عشرین ، فاعطانی الله تبارک و تعالی القوة القدسیة ، و ترکت التقلید و صدقونی علی ذلک بالاجتهاد المطلق .

و اول ما قرات علیه فی مسئلة الاستصحاب العالم النحریر الغطریف المحقق المدقق مرحوم آمیرزا ابوالمعالی صاحب کتاب بشارات فی علم الاصول ، ثلاث مجلدات ضخام و رسائل عدیدة فی المسائل المتفرقة و الفوائد الرجالیة ، فرزند ارجمند مرحوم خلدمقام حاجی محمدابراهیم کرباسی صاحب کتاب اشارات در اصول و منهاج در فقه و رساله عملیه نخبه .

و علقت علیها الحواشی . و به طبع هم رسیده و از یمن برکت این رساله شریفه و حسن طویت آن بزرگوار غالب بزرگان از علماء که مراجع تقلید بودند بر آن رساله شریفه حواشی نوشته و به طبع رسیده ، و مرحوم خلدمقام والد حقیر – چنانکه به خط خود مرقوم فرمودند – پانزده سال خدمت آن بزرگوار بودند یعنی حاجی کرباسی و مرحوم آمیرزا ابوالمعالی پیش مرحوم والد مقدمات تحصیل می کرده و عقد والده مرحومه حقیر به جهت مرحوم والد [را] آن بزرگوار یعنی حاجی کرباسی بسته و در قباله نکاحیه به خط شریف خود نوشته : «بسم الله الرحمن الرحیم . اسئل الله تعالی الخیر و البرکة و کثرة النسل و الاولاد الصالح» .

 و علو مقامات و استجابت دعوات  آن مرحوم معروف و ملا الاسماع و الاصقاع . و هنگام فوت والده مرحومه که از خواتین روزگار بود تسبیح به دست گرفته اولاد صلبی و نوه پسری و دختری آن مرحومه که در قید حیات بوده غیر از آنها که وفات نموده چهل و دو نفر بودند ذکورا و اناثا.

بالجمله مشایخ حقیر در اصفهان مرحوم خلد مقام آ میرزا محمد هاشم چهارسوقی صاحب اصول آل الرسول – به طبع نرسیده – و آمیرزا محمدحسن نجفی فرزند ارجمند آقا محمدعلی فقیه مجاز از مرحوم میرزا قمی و فاضل نراقی و سید جواد عاملی استاد صاحب جواهر ،  و نسخه اصل قوانین را میرزای قمی دادند به آقا محمدعلی و فرمودند : «من که اولاد ذکور ندارم ، این دو جلد کتاب اولاد من است به تو می سپارم».  و آن دو جلد نسخه قوانین نسخه اصل به خط مبارک خود میرزا با آن اجازات ثلاثه به خط مبارک مجیزین تماما نزد حقیر موجود است . اعلی الله مقاماتهم و جزاهم الله عن الاسلام خیر الجزاء .

و این آقا محمدعلی فقیه صاحب حاشیه مبسوطه است بر شرح لمعه . می توان گفت : لم یکتب مثله. و نسخه او نزد حقیر موجود است. و فرزند ارجمند آقای مطلق آقا محمدباقر هزارجریبی مازندرانی نجفی است که استاد بسیاری از فحول علما است در نجف اشرف. و بزرگان از علما از آن بزرگوار مجازند .

بالجمله بعد از مجاز بودن از علماء اصفهان و تحصیل معقول و اسفار آخوند نزد حکیم ماهر متشرع حاجی ملا اسماعیل – که از تلامذه آمیرزا حسن آخوند یعنی فرزند آخوند ملا علی نوری شیخ العلماء استاد اکثر یا تمام اهل معقول از جمله حاجی کرباسی  . و له اجوبة عن سئوالات المحقق القمی که در سفر مشهد هم محفل بود، نافعة جدا ، لم یطبع.

بالجمله بعد از فراغ از منقول و معقول فی الجمله مشرف شدم به عتبات عرش درجات . برهه ای از زمان در بلده سامراء خدمت حضرت آیة الله آمیرزا محمدحسن شیرازی مشغول شدم مسئله جبیره در وضوء تفاصیلی دارم.

حضار مجلس افاده آقایان عظام فخام حاجی ملا فتحعلی سلطان آبادی در میان درس گاهی قرآن آهسته تلاوت می کرد، آقا حاجی میرزا حسین نوری، آقای آقا سید محمد فشارکی، آقای آمیرزا محمدتقی شیرازی ، آقای حاجی میرزا ابوالفضل طهرانی صاحب شرح زیارت عا شورا الی غیر ذلک، قریب به پنجاه نفر بودند.

ثم بعد ذلک به اصرار حضرت مستطاب حاجی ملا فتحعلی سلطان آبادی فرمود: تو اهل تحصیلی ، اینجا درس قائم به شخص واحد است . او هم حال او این نحو است که می بینی یعنی غالبا تعطیل است به جهت کثرت مشاغل و ریاست و ضعف حال.

 بالجمله در سامراء معاشرت حقیر در خلاء و ملاء با حضرت آخوند ملا فتحعلی و حضرت حاجی میرزا حسین نوری بود. پس به حکم استخاره رفتم نجف. فرمودند: در نجف دو نفر تو را بس است: اول کسی که از علم او منتفع شوی، دویم رفیقی که معین باشد در امورات دنیا.

بالجمله هرگز نصایح .......... را از دست نداده فرمودند: نمی گویم نجف خوب است، نجف بد است، سامره بدتراست ، به حسب عوارض خارجه  می فرمودند .

بالجمله در نجف به حکم استخاره به مجلس درس مرحوم آیة الله استاد العلماء العظام حاجی میرزا حبیب الله رشتی حاضر شده فقها و اصولا، هر دو را می نوشتم. چون حال مباحثه و گفتو گو نداشت. اگر مفاوضه و مباحثه در مسائل داشتم حتی درس آن بزرگوار را با علامه علماء محققین جامع المعقول و المنقول آخوند ملا محمدکاظم خراسانی می نمودم. تفاصیلی دارد. اکثر مسائل فوائد ایشان که ملحق به حاشیه ایشان است با حقیر مفاوضه می نمودند و مطالب حقیر را تصدیق می فرمودند. و از آن جناب عالیمقدار و آقای حاجی نوری مجاز شده ، خودشان بدون اظهاری از حقیر راسا و کذا بالنسبه الی سایر المشایخ .

پس از مرخصی از عتبه بوسی آمدم اصفهان و تا الی کنون در اصفهان در مدرسه صدر مشغول تدریس فقه و اصول هستم. و ایام تعطیل گاهی تفسیر و گاهی اصول کافی و گاهی رجال و درایه .

مشایخ اجازه حقیر : مرحوم آمیرزا محمدهاشم اصفهانی ، آخوند ملا محمدکاظم خراسانی ، آقای حاجی میرزا حسین نوری ، مرحوم آمیرزا محمدحسن نجفی سابق الذکر تلمیذ و مجاز و مصدق به اجتهاد مطلق از صاحب جواهر و آخوند ملا محمدباقر فشارکی تلمیذ مرحوم آمیر سید حسن استاد میرزای شیرازی.

مصنفات حقیر در اصول در مباحث الفاظ به قدر قوانین تخمینا از افادات میرزای رشتی و تصرفات خود حقیر، [به] اسم تنقیح الاصول است. و در فقه دو مجلد در متاجر هم از مجلس افادات آن بزرگوار است و هم کراریس بسیار از طهارت و صلوة ، لم یخرج الی المبیضة ، و الآن در صلوة است از قواطع فارغ شدیم که دهه صفر روی داد.( اسم شرح شرایع الاسلام ). رساله ینابیع الحکمة فی التفسیر. رساله جنة الماوی . رساله شریفه. و رساله لمعات فی شرح دعاء السمات. رسالة نفیسة فی الاخلاق.  و کتاب منبر الوسیلة جلد اول به طبع رسیده.و حواشی علی رسالة النخبة و الجامع العباسی به طبع رسیده. و رساله هدایة الانام رساله عملیه مکرر به طبع رسیده. و حواشی علی متاجر الشیخ الاستاد الانصاری و رسائله فی الاصول.

تا یار که را خواهد و میلش به که باشد.

کتبه العبد الراجی فضل ربه السید ابوالقاسم الاصفهانی النجفی فی الرابع و العشرین من شهر صفر الخیر سنه 1347.

سجع مهر: ابوالقاسم الحسینی

[به نقل از: کتاب المسلسلات ج2 ص 33- 35]

 

 

 

 

 

 


...
ارسال نظر
نام
ایمیل
متن
ارسال
تازه ها
پربازدید
مقالات مربرط
ماجرای اعتراض آیت الله العظمی سیستانی به بعضی از منبری ها
رویکردی نو در آموزش اخلاق |سید ابوالحسن مطلبی
شمال شرق افریقا | سید محمد شرف الدین
چهره های ماندگار افغانستان
تاريخچه‌ى اخوان‌المسلمين در مصر | سید محمد شرف الدین
خاطراتی زنده از زندگی علما/ جزهای خوانده شده قرآن، تقویم ماه آیت‌الله حسن‌زاده آملی بود
آية الله سيد محمد محقق داماد قدس‏ سره (م 1388)
تقى زاده و سلسله روحانيت
توصيه آخوند به امير افخم
مشروطه و منش كريمانه ميرزا
اشعار عربى عجمها
اسم اعظم
توحيد آخوند
ثمره‏ آگاهى از فقه اهل ‏سنت
صله امام رضا عليه‏ السلام
شیخ الشریعه | شیخ عبدالحسین حلی / ترجمه عبدالحسین طالعی
شرح حال خودنوشت سید ابوالقاسم دهکردی اصفهانی| دکتر عبدالحسین طالعی
عنايت حضرت معصومه عليه‏السلام
احفاد خاتون ‏آبادی
ماجراى حمله وهابى‏ ها به كربلا
دورنمای درونمایۀ صحیفۀ سجادیه
رونمایی از کتاب زندگی‌نامه آیت‌الله العظمی بروجردی(ره)
🔰 انتشار کتاب احوال، افکار ، آثار علامه شیخ محمّد حسین کاشف الغطاء (م1373)
ضرورت گریزناپذیر اجازه ،شیخ آقابزرگ تهرانی |ترجمه عبدالحسین طالعی
برگى از زندگى سيد جمال الدين اسدآبادى نوشته: علامه شيخ على كاشف الغطاء (م 1306) تصحيح: رضا مختارى
رضا مختاری
دسترسی به متن کتابهای نرم افزار مکتبه اهل بیت علیهم السلام
عبد الحسین طالعی
جرعه ای از دریا جلد اول| مقالات آیت الله شبیری زنجانی
قربان مخدومی
ترجمه های صحیفۀ سجادیه به زبانهای غیر فارسی / سید امیر حسین اصغری
همایش بزرگداشت علامه سید هبة الدین شهرستانی در دانشگاه کوفه + تکمیلی
اجازه سید حسین موسوی خوانساری به میرزای قمی و تذکر یک اشتباه | محسن صادقی
علی اکبر زمانی نژاد
نامۀ آية‏اللّه‏ العظمى مرعشى نجفى به استاد سعيد نفيسى / عبد الحسین طالعی
یادداشتی به قلم آیت الله خویی درباره تشرف شیخ محمد شوشتری کوفی
آیت الله سید محمد نبوی عالم سرشناس دزفول دعوت حق را لبیک گفت
اسرار الصلاة شهيد ثانى رحمه‏الله | علی اکبر زمانی نژاد
فهرست نسخه های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی 31 / از ابوالفضل حافظیان بابلی
احسان الله شكراللهی طالقانی
ابوالفضل حافظیان
بازدید مقام معظم رهبری از غرفه موسسه کتاب شناسی شیعه در نمایشگاه مشکات
مشروع ‏الموسوعة الكبيرة حول‏ التراث المكتوب للشيعة أوالوسيلة إلى تصانيف الشيعة
نامه هایی از و به مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی / به مناسب سالروز درگذشت دکتر شهیدی
سندی منتشر نشده از آیت الله خویی در دفاع ازانقلاب اسلامی مربوط به 48 سال پیش
گزارشی از عملکرد 6 ماهه موسسه کتاب شناسی شیعه
تحقیق و انتشار نهج‌البلاغه از روی کُهَن‌ترین نسخه‌های موجود
به مناسبت در گذشت دکتر محمود فاضل
بزرگترین کتاب‌شناس قرن اخیر +تصاویر
سندی نو یافته به خط مبارک شهید ثانی (ره) درباره خاندان شهید اول و علمای جبل عامل
نمایش فایل های ویدئویی
ابتدای سایت | Back to top