کد مطلب: 5063
تاریخ درج مطلب: دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
معرفی کتاب :زندگانی آیة الله چهارسوقی
زندگانی آیة الله چهارسوقی ، موسسه کتابشناسی شیعه ،528 صفحه ، چاپ اول ،30 هزار تومان

 

مؤسّسۀ کتاب‌شناسی شیعه توفیق یافت با موافقت و همراهی زنده یاد آیةاللـه حاج‌سیّد محمّد‌علی روضاتی (م1433) پنجاه مقالۀ ایشان در زمینه تراجم، کتاب‌شناسی، نسخه‌شناسی و تاریخ را با نام در پرتو روضات در 632ص در سال 1391ش/1433ق منتشر کند.

آیةاللـه روضاتی در بیماری کوتاه منجر به وفاتشان بر نشر کتاب مذکور تأکید داشت که بحمداللـه اندکی پس از وفات ایشان منتشر و در مجلس چهلم توزیع شد. البته تأخیر در نشر به دلیل وسواس وی در تصحیح و تکمیل آن پیش از چاپ بود، ولی در ایام بیماری که از کار بیشتر روی آن مأیوس شده  بود برای تسریع در نشر آن تأکید کرد.

آیةاللـه روضاتی همچنین نسخۀ چاپ اوّل و تکمیل شده زندگی حضرت آیةاللـه چهارسوقی را برای آماده سازی و نشر در اختیار مؤسّسۀ کتاب شناسی شیعه نهاد.

گفتنی است که تألیف زندگانی حضرت آیةاللـه چهارسوقی در زمان حیات آیةاللـه چهارسوقی یعنی در ماه رمضان 1372/خرداد1332 پایان یافته و همان زمان در 244 صفحه رقعی  در چاپخانه داد اصفهان و به سرمایۀ کتابفروشی تأیید اصفهان چاپ شده بود و پس از نشر آن، مؤلّف تا اواخر عمر این کتاب را تکمیل و تصحیح می کرد و مطالبی بر آن می‌افزود.

آیةاللـه روضاتی در اواخر عمر نسخه چاپی تصحیح شده همراه با حواشی و یادداشتهایی راجع به آن را در اختیار  مؤسّسۀ کتاب‌شناسی شیعه نهاد تا آماده چاپ شود و  پیش از آن‌که کار آماده سازی کتاب آغاز شود حیات با برکت ایشان خاتمه یافت. افسردگی ناشی از  رحلت ایشان و مسائلی دیگر دل و دماغی برای این کار باقی نگذاشت تا اینکه سال گذشته جناب آقای دکتر امیرسیّدحسن روضاتی تنها فرزند ذکور استاد با آماده سازی و نشر آن موافقت کردند که اکنون پیش روی شماست. یاد کرد نکاتی چند در اینجا سزاست:

1. آنچه از حواشی و تصحیحات استاد در اختیار ما قرار گرفت در چاپ حاضر منعکس شد و با جستجویی در کتابخانۀ آن مرحوم، پس از وفات، چیزی جز اینها راجع به این کتاب یافت نشد.

2. اضافات و اصلاحات مؤلّف عبارت است از: تصحیح اغلاط مطبعی، و یرایشی و علمی، و گاهی تکمیل مطالب متن، بخصوص تاریخ وفات کسانی که هنگام تألیف کتاب زنده بوده‌اند. مطالب افزوده شده استاد بر چاپ اوّل را همه جا بین دو کمانک ‹› نهاده‌ایم تا از مطالب چاپ اوّل کتاب تمیز داده شود.

3. در عبارات مؤلّف، جز در حد تصحیح خطاهای مطبعی و شمارۀ صفحات ارجاعی و فصل و وصل کلمات و علائم سجاوندی تصرفی نکرده‌ایم.

4. در خصوص تصاویر مطبوع در چاپ اوّل، مؤلّف در برخی موارد نوشته‌اند: «در چاپ بعدی، این عکس چاپ نشود» که به آن عمل کرده‌ایم. بقیه تصاویر هم _ جز اندکی که کیفیت مناسبی نداشت _ به آخر کتاب منتقل شد.

5. مؤسّسه پیوستی به کتاب ملحق کرد در بیش از  صدو سی صفحه، که مشتمل است بر:

الف) آثاری از آیةاللـه روضاتی ، شامل ده عنوان مقاله و جستار و شعر که در پرتو روضات نیامده، و از قلم افتاده بود.

ب) سرگذشت آیةاللـه روضاتی شامل سه مقاله، به قلم فضلا و اساتید بزرگوار حضرات آقایان حاج شیخ هادی نجفی، باقری سیانی، و محمدکاظم رحمتی.[1]

ج) اسناد و تصاویر، مشتمل بر تصاویر اجازات آیةاللـه روضاتی و نامه‌ها، تصاویری از اصلاحات و اضافات مؤلّف بر چاپ اوّل این کتاب و یادداشتهای متفرقه ایشان.

در اینجا شعر رسای علامه سیّدعبدالستار حسنی در  رثا و مادّه تاریخ وفات استاد را زینت‌بخش این مقدّمه می‌کنیم و به روح ایشان درود می‌فرستیم و برای شاعر بلند پایه علامه حسنی مسألت طول عمر و توفیق بیشتر داریم.

قَد قَضی نَحْبَهُ (عَليُّ) المَعالي

صَفْوَةُ النَّسْلِ مِنْ بنِي المُختارِ

عَیْلَمُ الْعِلْمِ، وَالْمُشارُ إلیْهِ

في کَمالِ الصّفاتِ بِالإکبارِ

مَنْجَمُ الْفَضْلِ، مُرْتَجی قاصِدِیهِ

في تَحَرَّي (النُّصُوصِ) بَعْدَ اخْتِبارِ

(آیةُ اللـهِ) (حُجَّةُ الدِّینِ) حقّاً

ما عَلی وَصْفِهِ بِذا مِنْ غُبارِ

فَهْوَ لِلْباحِثِینَ بَدْرُ اهْتِداءٍ

إنْ دَجا لَیْلُ بَحْثِهِمْ بِاعْتِکارِ

وَمَلاذُ الشُّداةِ إمّا عَرَتْهُمْ

حَیرَةٌ مِنْ (تَعارضُ الأخْبارِ)

إذْ بِعِلْمِ الرِّجالِ کانَ خَبِیراً

زَنْدُهُ فیهِ بِـ (الإصابَةِ) وارِ

لمْ یَزَلْ دائِباً بِکَشْفِ خَفایا

في زَوایا بَعیدَةِ الأغوارِ

یَجْتَنِي مِنْ کُنُوزِها شَذَراتٍ

حُجِبَتْ قَبْلَهُ عَنِ الأنظارِ

وَبِنَشْرِ (التُّراث) جَدَّ بِعَزْمٍ

دونَهُ فِي المَضاءِ حَدُّ الشِّفارِ

وَبیُمْناهُ دامَ رَعْفُ یَراعٍ

یُتْحِفُ الطِّرسَ من مُذاب النُّضار

وَلَدَیْهِ الْکِتابُ (خَیْرُ جَلِیسٍ)

فَاجْتَباهُ بمُنْتَهَی الإیثارِ

هُوَ أغْلیٰ مِنْ کُلِّ عِلْقٍ نَفِیسٍ

عِنْدَهُ، ما لَهُ بِذا مِنْ مُجارِ

جَلَّ مَنْ قَدْ حَباهُ نابِهَ ذِکْرٍ

سارَ جَنْبَ الثَّناءِ فِي الأمصارِ

نَوَّهَتْ بِاسْمِهِ مَحافِلُ أهْلِ الْـ

ـعِلْمِ، وَهُوَ الْخَلیقُ بِالتَّذکارِ

عاشَ ما عاشَ وَهُوَ عَفٌّ نَزِیهٌ

لَمْ یَحِدْ عن مَسالِكِ الأخیارِ

وَقَفا نَهجَ جَدِّهِ النَّبِیِّ وَ أهلِ الـ

ـبَیتِ ، خَیرِ البَریَّةِ الأطهارِ

بِمُوالاتِهِم صَفا مِنهُ قَلبٌ

لَم تَشُبْهُ عَوارِضُ الأکْدارِ

وَ اکتَسیٰ مِن نَوالهِم بِبُرُودٍ

مِن مَعالٍ وَسُؤدَدٍ وَفَخارِ

وَلَکَم خَطَّ فِیهِم مِن طُرُوسٍ

وَثَّـقَتها (صَحائِفُ  الأبرارِ)

هُم  لَهُ یَومَ حَشرِهِ شُفَعاءٌ

لَیسَ یَخشی بِهِم عَذابَ  النّارِ

قَد مَضَی تارِکاً فَرائِدَ دُرٍّ

ضُمِّنَت  فی رَوائِعِ الأسفارِ

وَ کَأنّي بِهِ یُرَدِّدُ بَیتاً

قیلَ فیما مَضیٰ مِنَ الأعصارِ

«تِلكَ آثارُنا  تَدُلُّ عَلَینا

فَانظُرُوا بَعدَنا إلی الآثارِ»

 

* * *

ذي إصفَهانُ الْیَومَ قَدْ رُوَّعَتْ

بِالمَحْضِ مِنْ أشْرافِ ساداتِها

ذاکَ الَّذي عُلُومُ دینِ الْهُدی

بِجِدَّهِ أدرَکَ غایاتِها

وَمُذ دَعاهُ اللـهُ سُبْحانَهُ

إلَی الْفَرادیسِ وَخَیْراتِها

جَنّاتُ عَدْنٍ مَنْ فَقَدْناهُ قَد

أرَّخْتُهُ: «حيٌّ بِرَوْضاتِها»

 

            سنة 1433= 18 +1415

این مقدمه را با پیام تسلیت مقام معظم رهبری حضرت آیةاللـه خامنه‌ای (دام ظلّه العالی) مسکيّ الختام می‌کنیم:

بسم‌اللـه الرحمن الرحیم

خاندان معزّز و مکرّم روضاتی (دامت تأییداتهم)

درگذشت عالم بزرگوار، رجالی و کتاب‌شناس و نسخه‌شناس برجسته، مرحوم مغفور حجة‌الاسلام والمسلمین آقای حاج سیّد محمّدعلی روضاتی (رحمة‌اللـه علیه) را به آن بیت رفیع و به همۀ ارادتمندان و دوستان آن مرحوم تسلیت عرض می‌کنم. فقدان این عالم بزرگوار مایۀ تأسف همۀ کسانی است که با شخصیت منیع و آثار مفید و ارزندۀ ایشان آشنایی دارند. خداوند رحمت و مغفرت خود را ارزانی ایشان فرماید.

      سیّدعلی خامنهای

 9رمضان المبارك 1433  8/مرداد/1391

در پایان از همه همکاران و همراهانی که برای به بار نشستن این اثر تلاش کرده‌اند سپاسگزاری می‌کنم؛ بخصوص از فضلای گرامی حضرات آقایان: شیخ عباس آقا کثیری که عمدۀ زحمات این کتاب را متحمّل شدند، شیخ محمّدکاظم محمودی، شیخ محمّدرضا خادمیان، محسن صادقی، محمدحسین نجفی،  سیّد محمّد حسینی، و نیز جناب آقای نادر برقی که صفحه‌آرایی  و طراحی آن را به عهده داشتند. «وَفَّقَهُم اللـه سُبْحٰانُه لَمّا یُحِبُّ وَیُرْضیٰ»

15/11/96 = 17جمادی الأُولی1439

مدیر مؤسّسۀ کتابشناسی شیعه

رضا مختاری

 

 

 

تشكر مؤلّف

از آقايان معظم و دانشمندان محترمى كه در اين خدمت شركت فرموده، از كمكهاى علمى دريغ ننموده‏اند بى‏نهايت سپاسگزار و موفقيت آنان را صميمانه مسألت دارد، بالاخص آقايان ميرزا جلال الدين همايى استاد دانشگاه طهران و ميرزا محمّد على معلم حبيب آبادى كه اين مجموعه را قبل از طبع مطالعه و نظريات خود را نيز ضميمه نموده‏اند. به علاوه، جناب آقاى معلم مقدار زيادى از نمونه‏هاى چاپى را تصحيح فرموده‏اند كه باعث مزيد تشكر است. آقايان سيد مصلح الدين مهدوى و حاج آقا حسين عماد زاده هم مقدارى از كليشه‏هاى مورد نياز را در اختيار چاپخانه گذاردند (وفّقهم اللـه تعالى).

 

مقدمه مؤلّف

 

 

 

<لَٯݧݑݧَدْ كاٰنَ ڡݨݐݭٖی قَصݧَݡصݭݭِهݠِمْ عِبݦْرݦَةٌ لݫݫِاُݣݣݣوݢݢلݫݫݭݭِی الْاݦَݢݢلݠْباٰبِ>

                                                يوسف (12): 111

زاهـــد و عابــد و صـوفى همه طفلان رهند

مرد اگر هست، به جز عالم ربانى نيست

سعدى

مقدمه مؤلّف

بسم اللـه الرحمن الرحيم

الحمد لله ربّ العالمين وصلّى اللـه على سيّدنا محمّد وآله الطاهرين.

علم معرفة الرجال و تراجم احوال علماء و بزرگان از قديم الأيام داراى مقامى شامخ و ارجمند بوده. بسيارى از دانشمندان را نشان داريم كه در اين موضوع كتاب نوشته‏اند و شيخ بزرگوار ما آیةاللـه حاج شيخ آقا بزرگ طهرانى[2] (مدّ ظلّه) در اثر گرانبها و بى‏نظير خود مصفى المقال في مصنّفي الرجال نام و شرح حال بيش از يكهزار تن علمائى را كه داراى كتاب الرجال هستند، جمع آورى و معرفى نموده است.

اين نگارش شرح احوال گاه به عنوان يک رساله مفرده يا كتاب در احوال يک يا چند نفر از بزرگانى كه نسبت استادى و غيره با مؤلف داشته‏اند در آمده و از اين نوع نيز بسيارى ديده و شنيده‏ايم كه احتياجى به آوردن نام آنها در اين مقدمه نيست.

نگارنده اين سطور مدتها بود كه آرزو داشت شرح حال جامعى از حجة الاسلام معظم و آیةاللـه مفخم حضرت آقاى حاج ميرزا سيد حسن چهارسوقى[3] (روضاتى) (أطال‌اللـه بقاءه) به رشته تحرير در آورده تا حدى دين خود را نسبت به معظم له ادا  نمايد، چه آن جناب علاوه بر الطاف پدرانه‏اى كه با اين ناچيز داشته و زبان از شرح و قلم از توصيف هزار يک آنها بر نخواهد آمد:

يک عمر هزار سال بايد

تا من يكى از هزار گويم

 

امروز رئيس مطاع اين طائفه و فخر اين سلسله جليله و مرجع وحيد و ملاذ فريد بشمارند و نگارنده كه خود افتخار انتساب به اين خاندان محترم را دارد از اين راه نيز خود را ملزم به اداء اين فريضه نسبت به شخص شخيص ايشان مى‏دانست، و علاوه بر اينها خدماتى كه حضرتش به جامعه و مردم اين سامان نموده و بر فرد فرد آنان حقوقى بى‏شمار استوار دارد سبب ثالثى براى انجام وظيفه مذكوره به شمار مى‏رفت و فى الحقيقة از طرق مختلفه و نواحى شتى دواعى و بواعث، اقدام به نگارش چنين كتابى كه اينک در دسترس طالبين محترم آن قرار گرفته فراهم گشته بود. تا آن‌که در تابستان سال گذشته بر حسب اتفاق از جاهاى مختلف و اشخاص چندى به وسيله اين بنده طالب شرح حال مفصل حضرت معظم له شدند، كه بيشتر مؤلفين محترم كتب تراجم و شرح احوال علماء بودند و نگارنده كه خود نيز مدتها بود آرزوى چنين كارى را به سر داشت، شروع به تأليف رساله‏اى به منظور مذكور نمود و مختصات زندگى مترجم له معظم را (غير از آنچه بالعيان ديده) از خود آن جناب سؤال و يكايک ثبت و ضبط نمود. هنگامى كه اسامى اساتيد و مشايخ اجازه ايشان را مى‏نوشت گاه به اين فكر متوجه مى‏شد كه چند سطرى نيز درباره آن بزرگان از تاريخ تولد و وفات و غيره نگاشته تا نفع آن رساله اتم و اكمل گردد، ولى پس از آنكه متن كتاب به اتمام رسيد بهتر چنان ديد (و جمعى نيز خواستار شدند) كه تا حد امكان شرح احوال مذكورين در متن را به آخر آن ملحق نمايد تا هم خود رساله مستقله گردد و هم به طور دلخواه به شرح و بسط پردازد.

اين آرزو نيز بحمد‌اللـه تعالى جامه عمل پوشيد و چنانچه ديده مى‏شود شرح احوال ‏قريب يكصد تن از بزرگان دانشمندان با تصاوير بعضى آنان و مطالب متفرقه ديگرى كه به نظر مفيد مى‏آمد و كمتر در كتب متداول ديده مى‏شود گرد آمده و اميد است بدين وسيله خدمت نسبتا كاملترى نموده باشيم.

در اينجا ناگزير از ذكر چند مطلب است كه رجاء دارد خوانندگان محترم به آنها توجه فرمايند:

1_ علاوه بر آنكه مجموع اين كتاب تحت نظر و مراقبت دانشمند معظم آقاى ميرزا محمّد على معلم حبيب آبادى (دام ظلّه) به چاپ رسيده، در بيشتر تراجم حواشى، از تأليفات گرانبهاى ايشان به نحو اتم استفاده نموده‏ايم و مخصوصاً در آنچه از ايشان نقل نموديم هيچگونه تصرفى نكرديم تا طرز نگارش و اسلوب تأليفى كه خود دارند محفوظ مانده و نمايانده شود و البته اعتبار مرقومات ايشان اوضح من الشمس است.

اينجا بار ديگر تشكر خود را نسبت به معظم له اظهار مى‏داريم.

2_ سعى كرده‏ايم حتى الامكان از مديحه سرايى خوددارى نموده در سراسر كتاب اقتصار به مطالب واقعى و شرح احوال بنمائيم و هماره اين دو بيت مثنوى در نظر بوده است:

  مدح تعريف است و تخريق حجاب      فارغ است از مدح و تعريف آفتاب

  مـــادح خورشيـــــــد مــداح خود است          كه دو چشمم روشن و نامُرمَداست[4]

3_ اين اثر مختصر خالى از عيب و نقص و سهو و خطا نيست و بسا ممكن است در مواردى قصور شده باشد[5] و على اى حال بسيار سپاسگزار مى‏شويم كه اشخاص مطلع ما را به خطاهاى خود واقف سازند تا إن شاء‌اللـه تعالى اگر طبع ديگرى به عمل آمد تدارک نمائيم. ولى از اين نكته هم غفلت نداريم كه اشخاصى بين انتقاد و بدگوئى فرق نمى‏گذارند و از هر گونه غرض ورزى باک ندارند و بلكه برخى فرق بين انتقاد درست و نادرست و اصناف انتقاد را نمى‏دانند و ممكن است مطلبى با مذاق آنان موافق نباشد، لذا نيک و بد را به يک چشم ببينند و قضاوت غير عادلانه جائرانه بنمايند. اين جمله حكيمانه را براى اين گروه از سقراط بزرگ نقل مى‏كنند: «آنان كه نمى‌دانند انتقاد چيست، نبايد انتقاد كنند».

مقدمه و اين تذكر اخير را با اين اشعار ختم مى‏كنیم و اميدواريم محاسن اين اثر ناچيز جبران نواقص آن را نموده باشد، إن شاء‌اللـه تعالى.

وعيــن الرضا عن كلّ عيب كليلة

كما أنّ عين السخط تبدي المساويا[6]

***

مرد بايد به هر چــــه در نگـــرد

عيــــب بگذارد و هنــــر نگرد

هست در عيب‏ها هنر بينى

در ميان صدف گهر چينى

          1/4/1332 هـ  ش

«توضيحاً تواريخى كه در اين كتاب بدون قيد ذكر شده، هجرى قمرى است».

 [1]. فاضل گرامی جناب آقای دکتر علی کرباسی‌زاده اصفهانی نیز سرگذشت استاد را بتفصیل نگاشته‌اند که در کتابچه‌ای مستقل به مناسبت چهلمین روز وفات ایشان و نیز در دانشنامۀ تخت فولاد، ج2، ص  369-372 منتشر شده است.

 

[2]. براى شرح حال ايشان به ملحقات اين كتاب ص 275 به بعد رجوع شود.

 

[3]. چهارسوئى و چهارسوقى هر دو منسوب به چهارسوى شيرازيها از محلات اصفهان و صحيح آن بدون «ق» است، لكن فعلاً به هر دو صورت استعمال مى‏شود.

 

[4]. به تخفيف و تشديد دال: من بعينه رمد.

 

[5]. چنانكه از اساتيد آقاى آیةاللـه چهارسوقى در ص 79-81 مرحوم آخوند ملا محمّد كاشانى را فراموش كرده و بالطبع نيز از نگارش شرح حال آن مرد بزرگ غفلت نموده‏ايم و در ص 88 كه راويان از مرحوم آیةاللـه آقا ميرزا محمّد هاشم را در اين عصر منحصر به دو نفر دانسته‏ايم. اخيراً شنيديم كه يک نفر ديگر از اجلاء معاصرين نيز از آن مرحوم [اجازه] روايت دارند كه بايستى در اين باره تحقيقات بيشترى نموده باشيم و هكذا در چند موضع ديگر كه اميد است بعداً تدارک شود.

 

[6]. البیت لعبد‌اللـه بن معاویة. راجع التذکرة الحمدونیة، ج5، ص35؛ التمثیل والمحاضرة، ص190.

 


...
ارسال نظر
نام
ایمیل
متن
ارسال
تازه ها
پربازدید
مقالات مربرط
اتقان و پختگى در نگارش
اساسنامه موسسه کتابشناسی شیعه
کتابیات 1 | محسن صادقی
حدیث نصر
درنگی برکرامتی از « میرزاطاهرتنکابنی» | علی حسن بگی
معرفی کتاب :زندگانی آیة الله چهارسوقی
شناخت نامه آیت الله حاج شیخ محمد حسین احمدی گلپایگانی|علی حسن بگی
معرفی "احوال و آثار بهاء الدین عاملی معروف به شیخ بهایی"
مروری اجمالی بر تطور فقه فتوایی
سیّد جعفر کشفی دارابی بروجردی (1189-1267ق) : سید حجّت کشفی
اشتباه تنقيح المقال درباره مدفن فخرالمحققين
ميرزا محمد تقى شيرازى قدس‏ سره (م 1338)
ذکر شریف "یا فاطمه" سلام الله علیها
آيه‏ اللّه‏ ميرزا محمد حسين نائينى قدس ‏سره (م 1355)
ناراحتى حضرت زهرا عليهاالسلام
ابعاد شخصيت شيخ انصارى
یادنامه مرحوم حضرت آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی
انتشار شماره 11- 12 کتاب شیعه
شماره ششم کتاب شیعه منتشر شد .
حكيم جهانگيرخان قشقايى قدس ‏سره (م 1328)
سید صدرالدین صدر
شيخ محمد فاضل شربيانى قدس‏ سره (م 1322)
الصحف المطهره منتشر شد
سرگذشت ميرزا صادق آقا به قلم واعظ خيابانى
‌فضل بن شاذان در «‌الكافی»
رضا مختاری
دسترسی به متن کتابهای نرم افزار مکتبه اهل بیت علیهم السلام
عبد الحسین طالعی
جرعه ای از دریا جلد اول| مقالات آیت الله شبیری زنجانی
قربان مخدومی
ترجمه های صحیفۀ سجادیه به زبانهای غیر فارسی / سید امیر حسین اصغری
اجازه سید حسین موسوی خوانساری به میرزای قمی و تذکر یک اشتباه | محسن صادقی
همایش بزرگداشت علامه سید هبة الدین شهرستانی در دانشگاه کوفه + تکمیلی
نامۀ آية‏اللّه‏ العظمى مرعشى نجفى به استاد سعيد نفيسى / عبد الحسین طالعی
علی اکبر زمانی نژاد
یادداشتی به قلم آیت الله خویی درباره تشرف شیخ محمد شوشتری کوفی
آیت الله سید محمد نبوی عالم سرشناس دزفول دعوت حق را لبیک گفت
اسرار الصلاة شهيد ثانى رحمه‏الله | علی اکبر زمانی نژاد
فهرست نسخه های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی 31 / از ابوالفضل حافظیان بابلی
احسان الله شكراللهی طالقانی
ابوالفضل حافظیان
بازدید مقام معظم رهبری از غرفه موسسه کتاب شناسی شیعه در نمایشگاه مشکات
مشروع ‏الموسوعة الكبيرة حول‏ التراث المكتوب للشيعة أوالوسيلة إلى تصانيف الشيعة
نامه هایی از و به مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی / به مناسب سالروز درگذشت دکتر شهیدی
سندی منتشر نشده از آیت الله خویی در دفاع ازانقلاب اسلامی مربوط به 48 سال پیش
گزارشی از عملکرد 6 ماهه موسسه کتاب شناسی شیعه
تحقیق و انتشار نهج‌البلاغه از روی کُهَن‌ترین نسخه‌های موجود
به مناسبت در گذشت دکتر محمود فاضل
سندی نو یافته به خط مبارک شهید ثانی (ره) درباره خاندان شهید اول و علمای جبل عامل
بزرگترین کتاب‌شناس قرن اخیر +تصاویر
نمایش فایل های ویدئویی
ابتدای سایت | Back to top