کد مطلب: 5042
تاریخ درج مطلب: سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶
آیین گرامیداشت حجت الاسلام علی صدرایی خویی
علی صدرایی خویی: آینده پژوهش نسخه‌های خطی روشن است

سیزدهمین برنامه عصر کتاب، دوشنبه ۴ دی و با آئین گرامیداشت حجت الاسلام والمسلمین علی صدرایی خویی مصحح و فهرست نگار به همت موسسه خانه کتاب و با حضور چهره هایی مانند محمدرضا شفیعی کدکنی شاعر نام آشنا و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران، سیدمحمد طباطبایی، رئیس کتابخانه محقق طباطبایی، سیداحمد سجادی، مدیرعامل موسسه بصیر، مهدی مهریزی استاد علوم حدیث  و مجید غلامی جلیسه مدیرعامل خانه کتاب در محل سرای کتاب در تهران برگزار شد.

 

در ابتدای این مراسم مجید غلامی جلیسه با اشاره به گذشت ۳ سال از برگزاری برنامه های عصر کتاب به انتشار ۲۷ مجلد از کتاب مشاهیر کتابشناسی ایران در تبیین فعالیت بزرگان حوزه کتابشناسی ایران از سوی موسسه متبوعش پرداخت.

 

غلامی جلیسه، حجت الاسلام خویی را از تاثیرگذارترین فهرست نگاران معاصر کشور که فعالیت هایش در حوزه میراث اسلام و حدیث شیعه جریان ساز و تحول خواهانه بوده یاد کرد و افزود: بخش قابل توجهی از کار  معرفی شیعه را مدیون زحمات شبانه روزی حجت الاسلام صدرایی خویی هستیم.

 حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد طباطبایی، رئیس کتابخانه محقق طباطبایی در این آیین درباره شخصیت علمی علی صدرایی خویی، گفت: صدرایی خویی، سهم عمده‌ای در معرفی میراث مکتوب این سرزمین دارد. نگاهی به مجموعه آثار وی نشان می‌دهد که به‌عنوان مصحح و پژوهشگری صاحب‌اندیشه و فکر، کارهای بزرگی انجام داده است. صدرایی خویی در حوزه معرفی نسخ خطی نیز یک پله بالاتر از دیگران است.

نگاه صدرایی به نسخه خطی یک نگاه ارزشی است


وی ادامه داد: صدرایی خویی در زمینه فهرست‌نویسی نسخه‌های حدیثی و همچنین فهرست‌نویسی نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس نیز، کارهای شاخصی انجام داده است. پشتکار بالا از جمله ویژگی‌های وی در انجام کارهای پژوهشی است. نهضت‌ فهرست‌نگاری در دهه 70 در حوزه علمیه قم راه افتاد که صدرایی خویی در این زمینه اهتمام جدی داشته و مشوق دیگران هم بود. نگاه وی به نسخه خطی یک نگاه ارزشی است، به‌این معنی که ارزش نسخه به محتوا و تولیدکننده آن است.

طباطبایی افزود: علاقه‌مندی وی در حوزه عرفان و تصوف است و به این حوزه توجه ویژه دارد. صدرایی خویی درباره بزرگانی همچون بیدآبادی و شاه‌آبادی آثار ارزشمندی تولید کرده است. این نویسنده و پژوهشگر پیشکسوت بسیار به‌روز بوده و با ابزار پژوهش و رسانه‌های جدید آشنایی کامل داشته و از آن‌ها در کار پژوهش استفاده می‌کند. دیگر نکته مهم درباره وی، جنبه اخلاقی است. حُسن واقعی علم در کنار اخلاق جلوه‌گر می‌شود و این مسأله در شخصیت این پژوهشگر به‌خوبی نمایان است. وی در کار پژوهش علاوه بر تلاش و جدیت بسیار، دست دیگر پژوهشگران را نیز گرفته و اخلاق‌ کریمانه و متواضعانه‌ای دارد.

 

در ادامه این مراسم سیداحمد سجادی مدیرعامل موسسه بصیر در سخنانی از حجت الاسلام صدرایی خویی به عنوان مردی خلاق، مجاهد و سختکوش یاد کرد و گفت: نباید خویی را تنها در قالب کتاب و پژوهش دید بلکه او مرد میدان های سختکوشی و مبارزه است.

 

وی با اشاره به حضور صدرایی خویی در عملیات کربلای ۵ تاکید کرد: او علاوه بر اینکه در عرصه کتاب تلاشگر بود در دوران دفاع مقدس هم همینگونه بود. امروز وظیفه او مبارزه در عرصه فرهنگ و کتاب است.

 

در بخش دیگری از این مراسم مهدی مهریزی هم در سخنانی با اشاره به سابقه ۲۱ ساله آشنایی خود با حجت الاسلام صدرایی، او را یک عالم دست و دل باز و فردی بی تکلف و فروتن توصیف کرد و به برخی از سجایای اخلاقی او پرداخت.

 

نظم در کار و پژوهش و عبادت


حجت‌الاسلام والمسلمین علی صدرایی خویی نیز در بخش پایانی این آیین در سخنانی کوتاه با اشاره به اینکه هیچ‌چیز به‌جز فضل و عنایت خدای متعال ندارم، گفت: از موسسه خانه‌کتاب که چندین ماه برای برگزاری این برنامه تلاش کرده‌، تشکر می‌کنم. این خدمت‌ها فرصتی برای شناساندن جریان علم و اندیشه به جوانان است، چراکه علم و اندیشه ارزشمند بوده و دارای جایگاه ماندگاری است.

نظم بی رحم در تحقیقات اهمیت دارد


این پژوهشگر اظهار کرد: تمام موفقیت‌های زندگی شخصی، علمی و اجتماعی خود را پس از لطف و عنایت خداوند، مدیون همسر، خانواده و دوستانم هستم و حضور این عزیزان در کنار من لطف و عنایت خداوند است. برای انجام هرکار پژوهشی نظم را به‌جوانان توصیه می‌کنم. خودم نیز در انجام تمام کارهای زندگی نظم بی‌حد دارم.

آینده رشته پژوهش خطی روشن است


حجت الاسلام صدرایی در پایان خاطرنشان کرد: درباره رشته و حوزه نسخه‌های خطی آینده روشنی در پیش داریم، نسل جوان و پژوهشگران از ورود به این رشته، اِبا نداشته باشند، ولی حضور در این عرصه باید با علم کامل و آشنایی با زبان‌های مختلف از جمله فارسی و عربی همراه باشد. باید بتوانیم گنجینه‌ای که از گذشتگان به ما رسیده را احیا کنیم.

براساس این گزارش، این مراسم با حضور چهره‌هایی همچون محمدرضا شفیعی کدکنی، ابوالفضل عرب‌زاده، منوچهر صدوقی سُها، اکبر ایرانی، حجت‌الاسلام سیدمحمد طباطبایی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید طه مرقاتی، حجت‌الاسلام والمسلمین شرفخانی، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی اشکوری، حجت‌الاسلام سیداحمد سجادی، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی مهریزی و جمعی از پژوهشگران و اندیشمندان حوزه‌های مختلف پژوهشی در سرای کتاب برگزار شد.

ایشان از پژوهشگران همکار با موسسه کتابشناسی شیعه می باشد
در شماره 7-8 مجله کتاب شیعه 2 مقاله از آقای صدرایی منتشر شده است که از قرار زیر است :

مستدرک اجازات فهرستگان، علی صدرایی خویی

چکیده: جلد یازدهم و دوازدهم فهرستگان نسخه های خطی حدیث و علوم حدیث شیعه که توسط مؤسسه دارالحدیث در 12 جلد در سال 1389 منتشر شده، به معرفی اجازات روایی شیعه در فهرست نامه های خطی منتشر شده تا سال 1380 اختصاص دارد. در این دو جلد برای اولین بار، 1265 عنوان اجازه شیعی با 1617 نسخه معرفی شده است. نوشته حاضر مستدرکی بر دو جلد یاد شده است که نویسنده در آن به گزارش اجازاتی که در فهرست نامه های منتشر شده از سال 1380 تا 1389 معرفی گردیده و در این دو جلد معرفی نشده، همت گماشته است. وی در این مستدرک، 336 عنوان و نسخه را برمی شمارد.

کتاب اجازات سیّد حسین کرکی نخستین کتاب اجازات شیعه، علی صدرایی خویی

چکیده: کتاب اجازات مفتی امیر سید حسین کرکی، در سده یازدهم، نخستین کتاب مدون اجازات شیعی است. این کتاب حاوی اجازات ارزشمند و دستخط هایی از دانشمندان شیعه است. نویسنده در نوشتار حاضر با هدف نمایاندن اهمیت این مجموعه، نظری بر ویژگی‍ﻫای کتاب مذکور و مطالب مندرج در آن دارد. از این رو، پس از اشارهﺍی کوتاه به زندگی نامه سید حسین کرکی، اسامی مشایخ حدیثی را که سید حسین کرکی از آنﻩﺎ اجازه نقل روایت اخذ نموده، ذکر کرده و تأثیر کتاب را در دیگر اجازات شیعی بیان می دارد. در ادامه، ویژگیﻩﺎ و اهمیت این مجموعه در تاریخ اجازات شیعی را برشمرده و در نهایت، به معرفی صد بخش کتاب همت می گمارد.


ارسال نظر
نام
ایمیل
متن
ارسال
تازه ها
پربازدید
مقالات مربرط
شیخ ابوالقاسم کبیر
مدیر مؤسسه کتابشناسی شیعه، در گفتگوی اختصاصی با شبکه اجتهاد
امام موسی صدر در ساحت علم و سیاست
یادی از آیت‌الله حاج شیخ «علی‌محمد ابن‌العلم» از علمای قرآنی خوزستان
سید العلماء لکهنوی
حكايت آخوند و ميرزا على اكبر نوقانى
سالگشت ارتحال آیة الله محمد نهاوندی
شخصیت، آثار و زمانه سید مرتضی
"یک قصه از حیات" | رضا مختاری
تطورّات مرجعیت در سده اخیر
دربارۀ کتاب «شرح الرسالة» از سید مرتضی| رضا مختاری
تکملۀ مأخذشناسى آيت الله‏ ميرزا جواد آقا تهرانى | هادی ربانی
آيت الله روحاني، نياز امروز و فرداي حوزه هـا | رضا مختاري
پژوهش های در دست انجام
نابغه ای در علوم عقلیه و نقلیه
گُلِ بى خار
علامه سید ناصر حسین هندی
گزیدۀ مهمترین مقالات دربارۀ شیخ بهایی
کتابخانه آیه الله چهارسوقی
گزارشی از کتاب گزیده دانشوران و رجال اصفهان
میرزا صادق مجتهد تبریزی از منظر تراجم نگاران
اعمال خالده و خدمات اجتماعى حضرت آیت الله چهارسوقی
ولايت فقهاى جامع الشرايط
مقدمۀ اصول دین
گزارش انتقادی از منابع شرح‌ حال شیخ بهایی
رضا مختاری
دسترسی به متن کتابهای نرم افزار مکتبه اهل بیت علیهم السلام
عبد الحسین طالعی
جرعه ای از دریا جلد اول| مقالات آیت الله شبیری زنجانی
قربان مخدومی
ترجمه های صحیفۀ سجادیه به زبانهای غیر فارسی / سید امیر حسین اصغری
همایش بزرگداشت علامه سید هبة الدین شهرستانی در دانشگاه کوفه + تکمیلی
اجازه سید حسین موسوی خوانساری به میرزای قمی و تذکر یک اشتباه | محسن صادقی
علی اکبر زمانی نژاد
نامۀ آية‏اللّه‏ العظمى مرعشى نجفى به استاد سعيد نفيسى / عبد الحسین طالعی
یادداشتی به قلم آیت الله خویی درباره تشرف شیخ محمد شوشتری کوفی
آیت الله سید محمد نبوی عالم سرشناس دزفول دعوت حق را لبیک گفت
اسرار الصلاة شهيد ثانى رحمه‏الله | علی اکبر زمانی نژاد
فهرست نسخه های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی 31 / از ابوالفضل حافظیان بابلی
احسان الله شكراللهی طالقانی
ابوالفضل حافظیان
بازدید مقام معظم رهبری از غرفه موسسه کتاب شناسی شیعه در نمایشگاه مشکات
مشروع ‏الموسوعة الكبيرة حول‏ التراث المكتوب للشيعة أوالوسيلة إلى تصانيف الشيعة
نامه هایی از و به مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی / به مناسب سالروز درگذشت دکتر شهیدی
سندی منتشر نشده از آیت الله خویی در دفاع ازانقلاب اسلامی مربوط به 48 سال پیش
گزارشی از عملکرد 6 ماهه موسسه کتاب شناسی شیعه
تحقیق و انتشار نهج‌البلاغه از روی کُهَن‌ترین نسخه‌های موجود
به مناسبت در گذشت دکتر محمود فاضل
بزرگترین کتاب‌شناس قرن اخیر +تصاویر
سندی نو یافته به خط مبارک شهید ثانی (ره) درباره خاندان شهید اول و علمای جبل عامل
نمایش فایل های ویدئویی
ابتدای سایت | Back to top