کد مطلب: 4980
تاریخ درج مطلب: یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶
جشنواره سیدعلی خان مدنی در گفتگو با مسئول پژوهشکده ادیب فقه جواهری
سید علی خان مدنی شارح صحیفه سجادیه

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمرتضی حسینی کمال‌آبادی، مسئول پژوهشکده ادیب فقه جواهری با اشاره به اهمیت ادبیات عرب در حوزه علمیه و نقش آن در پیشرفت علوم اسلامی گفت: وقتی در مورد دانشی در حوزه علمیه صحبت می‌کنیم گاهی به مسایل خود دانش می‌پردازیم و گاهی با عنوان فلسفه مضاف از بیرون به آن می‌نگریم.
وی اظهار کرد: اگر بخواهیم آسیب‌شناسی در مورد ادبیات عرب در حوزه داشته باشیم باید بگوییم که ادبیات عرب در حوزه در حال رکود است و حداقل اینکه حتی با کارهای صورت گرفته شده و زحماتی که کشیده شده است این رشته در اوج نیست.
مسئول پژوهشکده ادیب فقه جواهری با بیان اینکه فعالیت‌هایی در حوزه برای پیشبرد این دانش صورت گرفته است تاکید کرد: اما تا مباحث مدیریتی یک دانش مورد توجه قرار نگیرد و راه‌های رسیدن به آن بررسی نشود این پیشبرد به دست نمی‌آید.
حسینی کمال‌آبادی با بیان اینکه پیشبرد این رشته در حوزه نیازمند عزمی جمعی است ادامه داد: برای رسیدن به عزم جمعی، جمع‌آوری آراء و افکار صاحبنظران و مدیران و استادان حوزه ضروری است تا با تبادل آراء و نقد آن، بتوان به مدیریت این دانش بر اساس خرد جمعی دست بزنیم.

 استاد سطح عالی حوزه علمیه با بیان اینکه مدیریت دانش از اجرای آن جداست تصریح کرد: باید در مورد یک دانش آینده‌پژوهی داشته باشیم تا به اطمینان در مورد آن دست یابیم و تبادل آراء و افکار صاحبنظران زمینه‌ساز این مسئله است.
حسینی کمال‌آبادی تاکید کرد: تا تبادل فکری صورت نگیرد و سره از ناسره تمییز داده نشده و بازشناسی و نقد نشود در این صورت اقناع عمومی به دست نمی آید و همت‌ها نیز برای رسیدن به هدف متمرکز نخواهد شد.
وی افزود: به تعبیر امام علی(ع) «اضربوا بعض الرای ببعض یتولد منه الصواب» از این رو پژوهشکده ادیب فقه جواهری در این راستا اقدام به برخی کارها از جمله برپایی همایش و نشست‌های علمی کرده است.
حسینی کمال‌آبادی با بیان اینکه جهشی را در سال های اخیر در ادبیات عربی شاهد نیستیم عنوان کرد: پژوهشکده ادیب فقه جواهری دوسال به صورت پیاپی و مستمر سمینار نقش ادبیات عرب در فرایند اجتهاد را با حضور چهار مجتهد برگزار کرد و هم اکنون نیز جشنواره سیدعلی خان را در دستور کار داریم و مدتی است فراخوان آن اعلام شده است.
 وی گفت: علامه سید علی خان مدنی، شارح صحیفه سجادیه امام زین العابدین(ع) به عنوان نماد به کار گیری ادبیات عربی در فهم نصوص دینیاست و جشنواره مزین به نام ایشان نیز در رشته های ادبیات عربی و تفسیر و علوم قرآنی، ادبیات عربی و حدیث شناسی، ادبیات عربی و کلام، ادبیات عربی و فلسفه و عرفان اسلامی، ادبیات عربی و تاریخ اسلام، ادبیات عربی و سیره اهل البیت (ع)، ادبیات عربی و منطق، جریان شناسی ادبیات عربی در جهان معاصر، تراجم و اندیشه پژوهی ادبای امامیه، نسخه پژوهی و کتابشناسی آثار ادبی علماء امامیه برگزار خواهد شد.
 مسئول پژوهشکده ادیب فقه جواهری با بیان اینکه تاکنون صد اثر به دبیرخانه همایش سیدعلی خان ارسال شده است به برپایی نشست‌هایی در این زمینه اشاره کرد و گفت: تاکنون دو نشست علمی با موضوعات مرتبط برگزار شده و سومین نشست نیز پایان هفته جاری برگزار خواهد شد.
حسینی کمال‌آبادی با بیان اینکه دو نشست در مدرسه معصومیه و با حضور طلاب برگزار شده است بیان کرد: در این نشست‌ها، موضوعاتی مانند فلسفه ادبیات عرف معیار و ضرورت مکالمه و نویسندگی ادبیات عرب؛ هست ها و بایدها مورد بحث قرار گرفت و صاحبنظران دعوت شده به ارایه دیدگاه خود پرداختند و طلاب نیز سؤالات خود را مطرح کردند. مسئول پژهشکده ادیب فقه جواهری بیان کرد: سومین نشست نیز با موضوع کلی ادبیات عرب؛ هست‌ها و بایدها با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحمید جزایری، مدیر مرکز تدوین کتب درسی حوزه علمیه و جنتی‌فر، عضو کمیته ادبیات وزارت علوم برگزار خواهد شد.
حسینی کمال‌آبادی بیان کرد: معتقدم پیشرفت در ادبیات عربی در حوزه علمیه از دالان پژوهش می‌گذرد و نه ارایه طرح زیرا طرح‌های مقطعی بدون جلب افکار قاطبه صاحبنظران ثمره اجرایی چندانی ندارد.
 مسئول پژوهشکده ادبی فقه جواهری با بیان اینکه تاکنون در نشست‌ها با نگاه ایجابی بحث شده است ادامه داد: در آینده سعی ما بر این است که دیدگاه‌های متقابل را به بحث بگذاریم زیرا همان طور که تاکید شد زمانی ادبیات عرب به عنوان یک رشته می‌تواند در حوزه پیشرفت کند که بتواند از دالان نقد و نظر و پژوهش بگذرد وگرنه ارایه یک یا چند طرح نمی‌تواند آن را از رکود خارج کند‌.
ستاد سطح عالی حوزه تصریح کرد: کتب زیادی باید در این زمینه نوشته و مسئله مورد تحقیق و مداقه قرار گیرد و ناخالص از خالص بازشناسانده شود و مدیران حوزه نیز در چریان پژوهش‌های این مسئله قرار گیرند و از دل آن طرح‌های پیش برنده ارایه شود.
ایکنا

ارسال نظر
نام
ایمیل
متن
ارسال
تازه ها
پربازدید
مقالات مربرط
مروری اجمالی بر تطور فقه فتوایی
سیّد جعفر کشفی دارابی بروجردی (1189-1267ق) : سید حجّت کشفی
اشتباه تنقيح المقال درباره مدفن فخرالمحققين
ميرزا محمد تقى شيرازى قدس‏ سره (م 1338)
ذکر شریف "یا فاطمه" سلام الله علیها
آيه‏ اللّه‏ ميرزا محمد حسين نائينى قدس ‏سره (م 1355)
ناراحتى حضرت زهرا عليهاالسلام
ابعاد شخصيت شيخ انصارى
یادنامه مرحوم حضرت آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی
انتشار شماره 11- 12 کتاب شیعه
شماره ششم کتاب شیعه منتشر شد .
حكيم جهانگيرخان قشقايى قدس ‏سره (م 1328)
سید صدرالدین صدر
شيخ محمد فاضل شربيانى قدس‏ سره (م 1322)
الصحف المطهره منتشر شد
سرگذشت ميرزا صادق آقا به قلم واعظ خيابانى
‌فضل بن شاذان در «‌الكافی»
ماجراى ملاقات با محمدرضا شاه
آیین گرامیداشت حجت الاسلام علی صدرایی خویی
انتشار کشف البراهین؛ جدیدترین اثر کلامی ابن ابی جمهور
شاگردان میر فندرسکی
ملاّى سى سال قبل، به درد امروز نمى‏ خورد
تأسیس الشیعة الکرام لفنون الإسلام
نگاهی به فعالیت های پژوهشی موسسه کتابشناسی شیعه
يكي از عجايب عصر!
رضا مختاری
دسترسی به متن کتابهای نرم افزار مکتبه اهل بیت علیهم السلام
عبد الحسین طالعی
جرعه ای از دریا جلد اول| مقالات آیت الله شبیری زنجانی
قربان مخدومی
ترجمه های صحیفۀ سجادیه به زبانهای غیر فارسی / سید امیر حسین اصغری
همایش بزرگداشت علامه سید هبة الدین شهرستانی در دانشگاه کوفه + تکمیلی
اجازه سید حسین موسوی خوانساری به میرزای قمی و تذکر یک اشتباه | محسن صادقی
نامۀ آية‏اللّه‏ العظمى مرعشى نجفى به استاد سعيد نفيسى / عبد الحسین طالعی
علی اکبر زمانی نژاد
یادداشتی به قلم آیت الله خویی درباره تشرف شیخ محمد شوشتری کوفی
آیت الله سید محمد نبوی عالم سرشناس دزفول دعوت حق را لبیک گفت
اسرار الصلاة شهيد ثانى رحمه‏الله | علی اکبر زمانی نژاد
فهرست نسخه های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی 31 / از ابوالفضل حافظیان بابلی
احسان الله شكراللهی طالقانی
ابوالفضل حافظیان
بازدید مقام معظم رهبری از غرفه موسسه کتاب شناسی شیعه در نمایشگاه مشکات
مشروع ‏الموسوعة الكبيرة حول‏ التراث المكتوب للشيعة أوالوسيلة إلى تصانيف الشيعة
نامه هایی از و به مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی / به مناسب سالروز درگذشت دکتر شهیدی
سندی منتشر نشده از آیت الله خویی در دفاع ازانقلاب اسلامی مربوط به 48 سال پیش
گزارشی از عملکرد 6 ماهه موسسه کتاب شناسی شیعه
تحقیق و انتشار نهج‌البلاغه از روی کُهَن‌ترین نسخه‌های موجود
به مناسبت در گذشت دکتر محمود فاضل
سندی نو یافته به خط مبارک شهید ثانی (ره) درباره خاندان شهید اول و علمای جبل عامل
بزرگترین کتاب‌شناس قرن اخیر +تصاویر
نمایش فایل های ویدئویی
ابتدای سایت | Back to top