کد مطلب: 4979
تاریخ درج مطلب: یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶
با امام جمعه كرمان از دوران طلبگي تا امروز |دكتر محمدشيخ‌الرئيس كرماني
شرح حال علمی آیت الله سيديحيي جعفري امام جمعه کرمان

روزگاري را به ياد دارم كه جواني با قيافه‌اي مصمم و رفتاري مودّب همراه برادرش كه از دو چشم نابينا بود و دست در دست او داشت به مدرسه معصوميه كرمان به منظور ثبت‌نام جهت تحصيل علوم ديني آمد، گرچه آن تاريخ را به طور دقيق در خاطر ندارم ولي چنين پندارم كه حدود سال 1325 هجري شمسي بود.
مرحوم حجت‌‌الاسلام سيدجواد نيشابوري كه روحاني خوش برخورد و متديني بود و نظامت و رسيدگي به امور مدرسه و طلاب را برعهده داشت از اين دو برادر كه آثار ايمان و اخلاص در وجناتشان پيدا بود استقبال كرد، ليكن چون در مدرسه معصوميه حجره خالي متناسب با اين دو عزيز موجود نبود به مدرسه محموديه كه تازه از مهجوريت درآمده بود و مرحوم آخوند ملااحمد مقدس با علاقمندي و حضورش مديريتي بر آن داشت، راهنمايي شدند. به خاطر دارم كه در اولين حجره دست چپ ورودي مدرسه رحل اقامت افكندند و اين در حالي بود كه تعداد معدودي طلبه در برخي حجرات آن مدرسه ساكن بودند.
در آن زمان كه مردم مرعوب (هو و جنجال) علوم به اصطلاح جديد و كلاسيك شده بودند طلبه شدن جهادي عظيم بود و نيتي پاك و اخلاصي تمام مي‌طلبيد، با رفتار ضدمذهبي كه در حكومت رضاخان بر كشور تحميل شده بود و تبليغات وسيعي كه روشنفكرنماها براي ارزش‌دادن انحصاري به علوم تجربي به راه انداخته بودند روي آوردن به علوم ديني و نظري نوعي ضدارزش قلمداد مي‌شد و ازاين روي طلاب علوم ديني در هياهوي اين تبليغات و شبهه‌افكني‌ها به استهزا گرفته و تحقير مي‌شدند شخص نگارنده كه در آن زمان به عنوان طلبه مدرسه معصوميه مشغول به تحصيل بودم و هر روز، به استثناي روزهاي تعطيل از منزل پدري در محله چهارسوق كهنه به مدرسه معصوميه مي‌رفتم بارها مورد تمسخر و تحقير واقع مي‌شدم، همين كه لباس بلند (پالتو) و كلاه نمدي يا عبا و عمامه كه نشان طلبگي شمرده مي‌شدند بر تن كسي ديده مي‌شد احتمال نثار طعنه و تمسخر و متلك‌گويي از طرف بعضي از عابران و ناظران قوت مي‌گرفت.
در آن روزگار طلبه‌شدن جرأت و همت و ايمان خالص لازم داشت و صبر و استقامتي مردافكن، كساني كه به تحصيلات دبستاني و دبيرستاني و دانشگاهي روي مي‌آوردند آينده خوبي از لحاظ شغلي، اقتصادي، اجتماعي و دستيابي به سمتها و منصب‌ها روبروي خود مي‌ديدند و به آينده سرخوش بودند ولي كساني كه به حوزه‌هاي علميه و مدارس ديني عاشقانه دل مي‌بستند آينده روشني از لحاظ مالي و اجتماعي و دستيابي به پست و مقامي‌براي خود تصور نمي‌كردند تنها دلخوشي آن‌ها به اين بود كه افتخار سربازي امام زمان(عج) را داشتند و اميد به برخورداري از عنايات آن حضرت را در دل مي‌پروراندند و خود را از انصار دين خدا مي‌شمردند. الحديث ذوشجون
در چنين جوي آقاي سيديحيي جعفري (آيت‌الله جعفري) با برادرش در مدرسه محموديه مقيم حجره طلبگي شدند و با علاقمندي و جديت به تحصيل پرداختند، همه روزه در ساعات اوليه روز فاصله مدرسه محموديه تا مدرسه معصوميه را به سرعت و ارادت طي نموده در دروس مربوطه با شوق فراوان حاضر مي‌شدند.
از مختصات بارز جناب آقاي سيد يحيي (آيت‌الله جعفري) اين بود كه با سطحي خواني درس مخالف بود و در هر درسي كه حاضر مي‌شد مستشكل بود و تا مطلب را دقيق و ريشه‌اي نمي‌فهميد اجازه عبور به استاد محترم نمي‌داد، به سرعت درجات درسي را پيمود و كتب متداول حوزوي را كه طلاب بايستي بياموزند آموخت و خود نيز در زمره مدرسين طلاب مراحل پايين‌تر قرار گرفت.
نگارنده حدود پانزده سال يا كمي‌بيشتر با ايشان هم درس و هم مباحثه بودم در آن زمان دروس‌ عالي طلبگي را در حوزه علميه كرمان مرحوم آيت‌الله شيخ علي‌اكبر صالحي كرماني و مرحوم آيت‌الله شيخ علي شيخ‌الرئيس كه مدرس رسمي‌حوزه بود تدريس مي‌فرمودند جامعيت علمي‌و اخلاقي آن بزرگواران هنوز زبانزد معمرين اهل علم و فضل استان كرمان است.
كتب مربوط به ادبيات عرب، فقه، اصول فقه، كلام را كه در حوزه‌هاي علميه به عنوان منابع معتبر ادبيات عرب و فقه و اصول و كلام شناخته مي‌شدند نگارنده و معظم له با حضور منظم در حوزه‌هاي درسي معظم لهما و برخي از فضلاي حوزه آموختيم.
تبصره علامه، شرايع‌الاسلام، شرح لمعه دمشقيه، معالم و قسمت عمده‌اي از كتاب قوانين ميرزاي قمي‌و شرح تجريد العقائد و برخي كتب ديگر را از محضر درس مرحوم آيت‌الله شيخ علي شيخ‌الرئيس (پدر نگارنده) استفاده كرديم، كتب فوق كلا در علم فقه و اصول است به جز شرح تجريد كه در مباحث كلامي‌و معرفتي است.
كتب رسائل و مكاسب مرحوم شيخ مرتضي انصاري كه به ترتيب در علم اصول و فقه استدلالي و نيز مطول علامه تفتازاني را كه در علوم بلاغي است از محضر درس مرحوم آيت‌الله صالحي كرماني آموختيم.
حاشيه ملا عبدالله در علم منطق و كتاب مفصل و معروف سيوطي در علم نحو و صرف را نيز به اتفاق ايشان از محضر درس آيت‌الله شيخ محمدعلي موحدي كرماني (امام جمعه موقت فعلي تهران) بهره گرفتيم ايشان در آن زمان خود طلبه مدرسه معصوميه بود و در محضر درس آيت‌الله شيخ‌الرئيس و آيت‌الله صالحي شركت مي‌كرد و حسب عرف و متداول حوزه‌هاي علميه تدريس نيز مي‌فرمود.
در تمام دوران تحصيل در حوزه علميه كرمان كه به بخشي از آن اشاره شد جناب ايشان و نگارنده درس را به دقت فرا مي‌گرفتيم و درس هر روز را در شب روز بعد مطالعه مي‌كرديم و روز بعد به مباحثه آن مي‌پرداختيم ضمن آن كه جلسات دروس روز را هم حاضر مي‌شديم و اين شيوه هميشگي بود و ادامه داشت. معظم له در مباحثه چنان دقيق و ظريف وارد مي‌شد كه هيچ زاويه تاريكي در درس نماند و اگر مسأله‌اي به طور دقيق حل نمي‌شد قبل از درس روز با استاد در ميان گذاشته مي‌شد.
نگارنده متجاوز از 60 سال با ايشان حشر و نشر دارد و بعد از دوران تحصيل در حوزه علميه كرمان همچنان ارادت و مراوده با معظم له را حفظ كرده است. از لحاظ ثبات ايماني و اخلاقي و اجتناب از شيفتگي به پست و مقام و خودخواهي، ايشان را كم‌نظير و يا بي‌نظير يافته است. اخيراً در هشتم مرداد 96 ايشان را در وقت وسيعي در كرمان ديدار كردم معظم له را از لحاظ تواضع و طمانينه و تجنب از خودبيني و تجمل به بلندنظري همان گونه يافتم كه 60 سال قبل بود. تغيير موقعيت‌ها تاثيري در اخلاق و رفتار ايشان نكرده و از اين رو بين روزي كه طلبه‌اي ساده در مدرسه محموديه و معصوميه كرمان به تحصيل مشغول بود تا امروز كه نماينده ولي‌فقيه و امام جمعه كرمان است فرقي و تفاوتي به چشم نمي‌خورد.
آيت‌الله صالحي به نقل فرزندِ آن مرحوم جناب دكتر محمدحسن صالحي كرماني و فرزند ديگر آن مرحوم جناب آقاي محمدعلي صالحي بارها از پدر شنيده‌اند كه مي‌فرموده من درس را براي دو نفر مي‌گويم و علاقمندي به دو كس مرا به مطالعه و تدريس پرمحتوا وامي‌دارد و دلخوشي‌ام به اين دو طلبه است: سيديحيي جعفري و شيخ محمد شيخ‌الرئيس.
جناب آقاي علي‌اكبر مهرالحسني ـ داماد آيت‌الله صالحي و سردفتر بازنشسته كه 30 سال در كسوت سردفتري با پرهيزكاري و درستكاري به مردم كرمان خدمت كرده و به صداقت و امانت در سطح استان معروف و مشهور است ـ نيز همين بيان را از اب‌الزوجه خود مرحوم آيت‌الله صالحي نقل مي‌كند.
بحمدالله كرمانيان متدين و حق‌شناس با تقاضايي كه به امضاي جمع كثيري به وسيله جناب حجت‌‌الاسلام والمسلمين محمدجواد حجتي كرماني جهت ادامه حضور آيت‌الله سيديحيي جعفري در منصب امامت جمعه تقديم مقام رهبري كرده‌اند احساسات پاك خود را نشان داده‌اند اميد است كه سايه مهر و افاضه معظم له كه چند دهه به عنوان نماينده ولي‌فقيه و امام جمعه نمونه، به مردم شرافتمند كرمان درس دينداري و همكاري داده‌اند و از هرگونه اختلاف و انحراف چون سدي استوار مانع بوده‌اند بر سر مردم متدين و نجيب كرمان مستمر و مستدام بماناد.

اطلاعات


ارسال نظر
نام
ایمیل
متن
ارسال
تازه ها
پربازدید
مقالات مربرط
مروری اجمالی بر تطور فقه فتوایی
سیّد جعفر کشفی دارابی بروجردی (1189-1267ق) : سید حجّت کشفی
اشتباه تنقيح المقال درباره مدفن فخرالمحققين
ميرزا محمد تقى شيرازى قدس‏ سره (م 1338)
ذکر شریف "یا فاطمه" سلام الله علیها
آيه‏ اللّه‏ ميرزا محمد حسين نائينى قدس ‏سره (م 1355)
ناراحتى حضرت زهرا عليهاالسلام
ابعاد شخصيت شيخ انصارى
یادنامه مرحوم حضرت آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی
انتشار شماره 11- 12 کتاب شیعه
شماره ششم کتاب شیعه منتشر شد .
حكيم جهانگيرخان قشقايى قدس ‏سره (م 1328)
سید صدرالدین صدر
شيخ محمد فاضل شربيانى قدس‏ سره (م 1322)
الصحف المطهره منتشر شد
سرگذشت ميرزا صادق آقا به قلم واعظ خيابانى
‌فضل بن شاذان در «‌الكافی»
ماجراى ملاقات با محمدرضا شاه
آیین گرامیداشت حجت الاسلام علی صدرایی خویی
انتشار کشف البراهین؛ جدیدترین اثر کلامی ابن ابی جمهور
شاگردان میر فندرسکی
ملاّى سى سال قبل، به درد امروز نمى‏ خورد
تأسیس الشیعة الکرام لفنون الإسلام
نگاهی به فعالیت های پژوهشی موسسه کتابشناسی شیعه
يكي از عجايب عصر!
رضا مختاری
دسترسی به متن کتابهای نرم افزار مکتبه اهل بیت علیهم السلام
عبد الحسین طالعی
جرعه ای از دریا جلد اول| مقالات آیت الله شبیری زنجانی
قربان مخدومی
ترجمه های صحیفۀ سجادیه به زبانهای غیر فارسی / سید امیر حسین اصغری
همایش بزرگداشت علامه سید هبة الدین شهرستانی در دانشگاه کوفه + تکمیلی
اجازه سید حسین موسوی خوانساری به میرزای قمی و تذکر یک اشتباه | محسن صادقی
نامۀ آية‏اللّه‏ العظمى مرعشى نجفى به استاد سعيد نفيسى / عبد الحسین طالعی
علی اکبر زمانی نژاد
یادداشتی به قلم آیت الله خویی درباره تشرف شیخ محمد شوشتری کوفی
آیت الله سید محمد نبوی عالم سرشناس دزفول دعوت حق را لبیک گفت
اسرار الصلاة شهيد ثانى رحمه‏الله | علی اکبر زمانی نژاد
فهرست نسخه های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی 31 / از ابوالفضل حافظیان بابلی
احسان الله شكراللهی طالقانی
ابوالفضل حافظیان
بازدید مقام معظم رهبری از غرفه موسسه کتاب شناسی شیعه در نمایشگاه مشکات
مشروع ‏الموسوعة الكبيرة حول‏ التراث المكتوب للشيعة أوالوسيلة إلى تصانيف الشيعة
نامه هایی از و به مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی / به مناسب سالروز درگذشت دکتر شهیدی
سندی منتشر نشده از آیت الله خویی در دفاع ازانقلاب اسلامی مربوط به 48 سال پیش
گزارشی از عملکرد 6 ماهه موسسه کتاب شناسی شیعه
تحقیق و انتشار نهج‌البلاغه از روی کُهَن‌ترین نسخه‌های موجود
به مناسبت در گذشت دکتر محمود فاضل
سندی نو یافته به خط مبارک شهید ثانی (ره) درباره خاندان شهید اول و علمای جبل عامل
بزرگترین کتاب‌شناس قرن اخیر +تصاویر
نمایش فایل های ویدئویی
ابتدای سایت | Back to top