کد مطلب: 4816
تاریخ درج مطلب: شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵
يادي از يك مؤلف بزرگ رضوي
آیت‌الله سیدمحمدباقر موحد ابطحی مؤلف کتاب گران‌سنگ «صحیفه رضویه»
آیت‌الله سیدمحمد‌باقر موحد ابطحی از شاگردان آیت‌الله بروجردی و مؤلف کتاب گران‌سنگ «صحیفه رضویه» 16 بهمن‌ماه 92 در سن 86 سالگی در بیمارستان بقیه‌الله تهران دار فانی را وداع گفت. در نكوداشت اين محقق فرهنگ رضوي، گذري كوتاه بر  زندگي و آثار علمي وي داريم.
زندگی مولف صحیفه رضویه در یک نگاه
آيت‌الله سيد محمدباقر موحد ابطحي از جمله علمای جهان اسلام است که مقام معظم رهبری درباره ایشان تصریح دارند: «ايشان كسي است كه اقليد را در زمان طاغوت به اقليد امام زمان(عج) معروف كرد»  از شاگردان طراز اول آیت الله بروجردی و امام خمینی(ره)  در 2 اسفند 1306 هـ .ش برابر با شب دوم رمضان سال 1346هـ .ق خانواده‌اي اهل علم و معرفت در اصفهان به دنيا آمد. پدرش، آيت‌الله حاج سيد مرتضي موحد ابطحي از علماي اصفهان بود. جدّ مادري‌اش آيت‌الله سيد محمدتقي موسوي احمدآبادي، نويسنده كتاب مكيال المكارم است. سيد محمدباقر مقدمات و دروس سطح را در حوزه علميه اصفهان، نزد پدرش و استاداني همچون حضرات آيات: حاج‌آقا رحيم ارباب و شيخ محمود مفيد آموخت. سپس در 17 سالگي، براي ادامه تحصيل به قم رفت و در مدرسه حجتيه اقامت گزيد. در قم، از محضر آيات عظام: سيد حسين بروجردي، سيد محمد حجت كوه‌كمره‌اي و امام خميني بهره گرفت و با اينكه 20 سال بيشتر نداشت، به دليل ايرادهاي علمي و نقدهايي كه در كلاس درس بيان مي‌كرد، توجه استادان را به خويش جلب كرد.
هجرت به نجف اشرف

آيت‌الله موحد براي فراگيري دانش بيشتر، در سال 1370 هـ .ق رهسپار نجف اشرف شد، ولي طولي نكشيد كه به دليل گرماي طاقت‌فرساي نجف، به قم بازگشت. وي پس از بازگشت به قم، در رشته‌هاي گوناگون علوم اسلامي به‌ويژه حديث و رجال به تحصيل و پژوهش پرداخت و به درجه‌هاي عالي رسيد. آيت‌الله موحد در دوره سطح و خارج، شاگردان بسياري را پرورش داد. افزون بر آن، با بنيان نهادن مدرسه و مركز پژوهشي «الامام المهدي» در قم، به گردآوري اخبار و احاديث اهل بيت(ع‌) همت گماشته كه ره آورد آن، انتشار ده‌ها كتاب ارزنده مانند الصحيفة السجادية الجامعة و صحيفة الامام الرضا(ع) است.
از فرازهاي شگفت در زندگي اين انديشمند وارسته، توسل به امام زمان(عج) است. ايشان به پشتوانه اين توسل‌ها، به كاميابي‌هاي بزرگي در امور فرهنگي و عمراني دست يافته است، كه از آن جمله به ساخت بيمارستان، درمانگاه، مساجد، مدارس و... مي‌توان اشاره كرد. آيت‌الله ابطحي که سرپرست مركز پژوهشي و مدرسه امام مهدي(عج)، قم بودند، قبل از درگذشت شان، با همكاري گروهي از پژوهشگران حوزه علميه قم، سرگرم گردآوري احاديث شيعه  بودند.
آیت الله ابطحی از جمله علمای برجسته جهان تشیع محسوب می شد که درراه تبلیغ معارف اسلام  به ویژه آموزه های اهل بیت(ع) اقدامات شایسته ای را در طول حیات خویش به ثبت رساندند. که مناظره با «بن باز»، امام جماعت وهابي مسجدالحرام در مكه، ساخت درمانگاه و بیمارستان وليّ‌عصر(عج)، اقليد فارس، ساخت مساجد فراوان، اقليد و چهاردانگه، ساخت هنرستان صنعتي، اقليد فارس، ساخت كارگاه‌هاي قالي‌بافي، اقليد فارس، ساخت پايگاه بزرگ امام رضا(ع)، اصفهان، بازسازي امامزاده سيد محمد، اقليد فارس از جمله دهها خدمات شایسته آن مرحوم در مسیر خدمت به اسلام و مسلمی به شمار می رود. همچنین از ديگر فعاليت‌هاي ايشان، پيشنهاد نگارش كتاب گران‌سنگ تفسيرالميزان به علامه طباطبايي و پيشنهاد گردآوري همه روايات شيعه به آيت‌الله سيد حسين بروجردي است.

تالیفات فراوان
ایشان در طول حیات پر برکت خویش آثاری را نیز بر جای گذاشتند که کتاب المدخل الي تفسير الموضوعي للقرآن كريم، تفسير، عربي، 10 جلد، لصحيفة السجادية الجامعة، دعا، عربي؛ (اين كتاب دربردارنده 270 دعا و نيايش از امام سجاد(ع) است، در حالي كه صحيفه سجاديه كه از قبل موجود بودند، 54 دعا دارند)، جامع الاخبار و الآثار عن النبي و الائمه الاطهار، حديث، عربي، 2 جلد؛ (در اين كتاب، روايت‌هاي ائمه معصومين(ع) در زمينه تفسير قرآن، گرد آمده است)، الصحيفة العلوية الجامعة، دعا، (700 دعا از امام علي(ع))، صحيفه فاطمه زهرا و چهار فرزندش، دعا (دعاهاي فاطمه زهرا(س) و فرزندانش: امام حسن، امام حسين، امام باقر و امام كاظم(ع))، صحيفه امام صادق(ع)، دعا(1000 دعا از امام صادق(ع))، الصحيفة الرضوية الجامعة، دعا (دعا و مناجات‌هاي امام رضا، امام جواد، امام هادي، امام عسكري و امام زمان(ع))، الدرر اللاّمعة في احاديث الجامعة، حديث و رجال(اين كتاب، مقدمه‌اي بر كتاب جامع الاحاديث الشيعه نوشته آيت‌الله العظمي بروجردي است)، عوالم العلوم،فقه جامع الاحاديث، حديث (موضوع اين كتاب، تفسير، دلالت احاديث و بررسي تعارض و رفع آنها است)، معجم اسناد روايات، رجال و حديث از جمله آثار ایشان به زبان عربی است.

همه دعاهای زیبای امام رضا(ع) در یک کتاب
صحیفه رضویه از مشهورترین آثار آیت ا... سید محمدباقرموحد ابطحی اصفهانی است که برای نخستین بار در جهان اسلام پس از1284 سال،  این کتاب به فارسی ترجمه   و توسط بنیاد بین المللی امام رضا(ع) منتشر شد و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.
این کتاب ترجمه فارسی کتاب «الصحیفه الرضویّه الجامعه» است و 62 دعای امام رضا(ع) در آن گردآوری و به صورت نفیس به همت انتشارات بنیاد بین المللی امام رضا(ع) چاپ و منتشر شد.
این اثر ارزشمند توسط آیت ا... سید محمدباقرموحد ابطحی اصفهانی گرد آوری و توسط دکتر سیدعدنان لاجوردی به فارسی ترجمه شده است.
«صحیفه رضویه» از مشهورترین تألیفات این عالم ربانی  است. این کتاب ارزشمند در پنج بخش «تسبیح خداوند»، «درخواست‌های عمومی و جامع و درخواست‌های خاص»، «دعاهای حضرت در اوقات و زمان‌های مختلف»، «دعاهای آن حضرت در اوقات مخصوص» و دعاها برای خود و برای دیگران»، تدوین شده است است. همچنین در بخش پیوست‌های این کتاب، ادعیه امام رضا (ع)‌ برگرفته از کتاب «فقه‌الرضا(ع)»‌ شامل 62 دعا آمده است.
ترجمه صحیفه رضویه
صحیفه رضویه به زبان‌های فارسی، اردو و انگلیسی ترجمه شده است. موسی ایاز تکین یکی از علمای برجسته شیعه ترکیه که دبیرکل اتحادیه علمای جعفری این کشور نیز هست صحیفه رضویه را به زبان ترکی استانبولی ترجمه کرده است.
  شصت و دو دعای گردآوری شده در این صحیفه،به 5 بخش تقسیم می شود در بخش نخست نیایشهای حضرت رضا(ع) در تسبیح خداوند ذکر می شود، دعاهای حضرت درباره درخواستهای عمومی ودرخواستهای خاص بخش دوم دعاهاست. دعاهای آن حضرت در اوقات و زمان ها واوقات مخصوص بخش سوم را شامل می شود و دعاهای امام رضا(ع) برای خودشان و برای دیگران و یک پیوست به نام «ادعیه امام علی بن موسی الرضا(ع)» برگرفته از کتاب «فقه الرضا» بخش های بعدی صحیفه رضویه را تشکیل می دهند.
 
کتاب «صحیفه رضویه جامعه» نخستین بار، اردیبهشت 1391 با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  و مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در سرای اهل قلم بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی شد.

تسلیت مقام معظم رهبری
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بهمن 92 با صدور پیامی درگذشت عالم ربانی آیت الله سیّدمحمّدباقر موحد ابطحی را تسلیت گفتند.
متن پیام رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
درگذشت عالم ربانی مرحوم آیت الله آقای حاج سیّدمحمّدباقر موحد ابطحی اصفهانی رحمه الله علیه را به بازماندگان آن مرحوم و خاندان محترم ابطحی و به عموم ارادتمندان و مستفیدان از مقام علمی ایشان تسلیت عرض میکنم. این عالم بزرگوار، فقیهی جامع و متبّع و متعبّد و از پرورش یافتگان مکتب علمی مرجع بزرگ شیعه مرحوم آیت الله العظمی بروجردی اعلی الله مقامه و منشاء آثار و برکات متعدد بودند و فقدان ایشان موجب تأسّف آشنایان به مقامات علمی و معنوی آن بزرگوار است.
از خداوند متعال علوّ درجات و حشر با اولیائش را برای آن مرحوم مسألت مینمایم.
رونمایی در نمایشگاه کتاب تهران
گفتنی است ترجمه فارسی کتاب ارزشمند صحیفه رضویه در جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی که همه‌ساله در ایام میلاد باسعادت امام رضا(ع) توسط سازمان کتابخانه‌ها موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی برگزار می‌شود به‌عنوان اثر نخست در بخش ترجمه مورد تجلیل قرار گرفت.
کتاب «صحیفه رضویه جامعه» اردیبهشت 1391 با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) در سرای اهل‌قلم بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی شد. همچنین «همایش ملی صحیفه جامعه رضویه» مهرماه سال92 به همت دبیرخانه دائمی جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) و با همکاری دانشگاه امام صادق (ع)، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران برگزار شد.
 
فرهنگ رضوی 

ارسال نظر
نام
ایمیل
متن
ارسال
تازه ها
پربازدید
مقالات مربرط
روضاتی نامه| محمد حسین تسبیحی (رها)
مقدمه بحر المعارف
اتقان و پختگى در نگارش
اساسنامه موسسه کتابشناسی شیعه
کتابیات 1 | محسن صادقی
حدیث نصر
درنگی برکرامتی از « میرزاطاهرتنکابنی» | علی حسن بگی
معرفی کتاب :زندگانی آیة الله چهارسوقی
شناخت نامه آیت الله حاج شیخ محمد حسین احمدی گلپایگانی|علی حسن بگی
معرفی "احوال و آثار بهاء الدین عاملی معروف به شیخ بهایی"
مروری اجمالی بر تطور فقه فتوایی
سیّد جعفر کشفی دارابی بروجردی (1189-1267ق) : سید حجّت کشفی
اشتباه تنقيح المقال درباره مدفن فخرالمحققين
ميرزا محمد تقى شيرازى قدس‏ سره (م 1338)
ذکر شریف "یا فاطمه" سلام الله علیها
آيه‏ اللّه‏ ميرزا محمد حسين نائينى قدس ‏سره (م 1355)
ناراحتى حضرت زهرا عليهاالسلام
ابعاد شخصيت شيخ انصارى
یادنامه مرحوم حضرت آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی
انتشار شماره 11- 12 کتاب شیعه
شماره ششم کتاب شیعه منتشر شد .
حكيم جهانگيرخان قشقايى قدس ‏سره (م 1328)
سید صدرالدین صدر
شيخ محمد فاضل شربيانى قدس‏ سره (م 1322)
الصحف المطهره منتشر شد
رضا مختاری
دسترسی به متن کتابهای نرم افزار مکتبه اهل بیت علیهم السلام
عبد الحسین طالعی
جرعه ای از دریا جلد اول| مقالات آیت الله شبیری زنجانی
قربان مخدومی
ترجمه های صحیفۀ سجادیه به زبانهای غیر فارسی / سید امیر حسین اصغری
اجازه سید حسین موسوی خوانساری به میرزای قمی و تذکر یک اشتباه | محسن صادقی
همایش بزرگداشت علامه سید هبة الدین شهرستانی در دانشگاه کوفه + تکمیلی
نامۀ آية‏اللّه‏ العظمى مرعشى نجفى به استاد سعيد نفيسى / عبد الحسین طالعی
علی اکبر زمانی نژاد
یادداشتی به قلم آیت الله خویی درباره تشرف شیخ محمد شوشتری کوفی
آیت الله سید محمد نبوی عالم سرشناس دزفول دعوت حق را لبیک گفت
اسرار الصلاة شهيد ثانى رحمه‏الله | علی اکبر زمانی نژاد
فهرست نسخه های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی 31 / از ابوالفضل حافظیان بابلی
احسان الله شكراللهی طالقانی
ابوالفضل حافظیان
بازدید مقام معظم رهبری از غرفه موسسه کتاب شناسی شیعه در نمایشگاه مشکات
مشروع ‏الموسوعة الكبيرة حول‏ التراث المكتوب للشيعة أوالوسيلة إلى تصانيف الشيعة
نامه هایی از و به مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی / به مناسب سالروز درگذشت دکتر شهیدی
سندی منتشر نشده از آیت الله خویی در دفاع ازانقلاب اسلامی مربوط به 48 سال پیش
گزارشی از عملکرد 6 ماهه موسسه کتاب شناسی شیعه
تحقیق و انتشار نهج‌البلاغه از روی کُهَن‌ترین نسخه‌های موجود
به مناسبت در گذشت دکتر محمود فاضل
سندی نو یافته به خط مبارک شهید ثانی (ره) درباره خاندان شهید اول و علمای جبل عامل
بزرگترین کتاب‌شناس قرن اخیر +تصاویر
نمایش فایل های ویدئویی
ابتدای سایت | Back to top