کد مطلب: 4732
تاریخ درج مطلب: یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵
آیت‏‌اللَّه محمدعلی اردوبادی، یاور علامه امینی در تألیف کتاب"الغدیر"
سالروز رحلت علامه ادیب محمد‌علی اردوبادی

شیخ محمدعلی اردوبادی فرزند میرزا ابوالقاسم، از علما و مراجع تقلید شیعه در تبریز به دنیا آمد و پس از تکمیل مقدمات و سطوحِ دروس حوزه، به کربلا هجرت کرد. فقه و اصول را از محضر استادانی چون فاضل اردکانی و شیخ زین‏‌العابدین مازندرانی و حکمت و فلسفه را از محضر میرزا علامه برغانی فرا گرفت.

 

آن‏گاه نجف اشرف را مسکن خویش قرار داد و مدارج عالی اجتهاد را پیمود. شیخ محمدعلی اردوبادی اطلاعات بسیاری در شرح حال رجال داشت و در روایات و اخبار و شعر و ادبیات استاد بود. پس از فوت حضرات آیات مامقانی و شربیانی، شیعیان آذربایجان و قفقاز و تمامی روسیه در امر تقلید به وی رجوع کردند.

 

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یازدهم صفر سالروز رحلت علامه‏ عظیم‏‌الشأن، آیت‏‌الله العظمی حاج شیخ میرزا محمدعلی غروی اردوبادی (قدس‏ سره) است به همین مناسبت به مختصری از زندگی نامه ایشان می‌پردازیم:

 

وی در روز بیست و یکم ماه رجب‏‌المرجب سال ۱۳۱۲ق در یک خانواده‏ روحانی در شهر تبریز پا به عرصه‏ حیات گذاشت. البته، صاحب «علمای معاصرین» به پیروی از صاحب «ریحانةالادب»، تاریخ ولادت وی را به روز یازدهم این ماه نوشته است، ولی به پیروی از محدث قمی و شیخ آقابزرگ تهرانی، ۲۱ رجب را به‏ عنوان روز میلادش می‌‏توان قلمداد کرد؛ سال ولادتش را نیز همه به سال ۱۳۱۲ق نوشته‏‌اند به‏ جز صاحب «اعیان» که به سال ۱۳۱۰ق نوشته است و در یازدهم صفر سال ۱۳۸۰ هجری قمری چشم از جهان فروبست.

 

اساتید اردوبادی

 

وی از سن سه سالگی در خدمت پدر بزرگوارش رهسپار حوزه‏ علمیه‏ نجف اشرف - کهنسال‏‌ترین آکادمی علمی شیعه - در کنار حرم مطهر امیرمؤمنان امام علی (ع) شد.

 

وی، به یادگیری علوم مقدماتی در محضر جمعی از دانشمندان زمانه همت گماشت، آن‏گاه به حوزه‏ درس پدر گران‏قدرش راه یافت و فقه و اصول را در محضر پدر و میرزاعلی شیرازی؛ و حدیث و رجال را در محضر شیخ‏‌الشریعه‏ اصفهانی؛ و فلسفه را در خدمت شیخ محمدحسین اصفهانی؛ و کلام و تفسیر را در خدمت شیخ محمدجواد بلاغی فرا گرفت و از محضر مراجع بزرگ عصر هم‏چون آیات عظام: حاج شیخ‏ عبدالکریم حائری یزدی، میرزاحسین نائینی، سیدمیرزاعلی شیرازی (پسر مجدد شیرازی)، سیدحسن صدر، شیخ محمدرضا اصفهانی و شیخ محمدباقر بیرجندی به دریافت اجازه‏ اجتهاد نائل شد.

 

 

آثار اردوبادی

 

تألیفات آیت‌اللَّه اردوبادی را بالغ بر 52 کتاب نام برده‏‌اند از آن جمله: اَلْقَبَساتُ فی اصولِ الدّین، مَناهیجُ الیقین، الشهاب المبین، الشُّهُبِ الثَّاقِبَةُ، رجوم الشیاطین و...

ایشان کتاب ارزشمندی تحت عنوان «علی ولید الکعبة» درخصوص فضائل امیرالمؤمنین امام علی (ع) نگاشته است که اسوه‏ تحقیق و پیشتاز محققان عصر، علامه امینی (قدس‏ سره) - مؤلف کتاب پرارج و بی‏‌نظیر «الغدیر» - طی بحث مفصلی پیرامون ولادت امیرمؤمنان علی (ع) در درون کعبه، از کتاب حاضر نام برده و می‏‌فرماید: «شیخ ما آقای اردوبادی در این رابطه، کتاب گران‏قدری تألیف نموده و تحقیقی را به عالی‏‌ترین سطح خود رسانیده و در کمان جای تیری باقی نگذاشته است.» آن‏گاه فهرست عناوین کتاب را برشمرده است.

 

پژوهشگر بزرگ قرن، شیخ آقابزرگ تهرانی نیز از این کتاب تحت عنوان «امیرالمؤمنین و مولده بالکعبة» نام برده و می‏‌فرماید: «در پیرامون میلاد فرخنده‏ امیرمؤمنان و اثبات ولادت آن حضرت در داخل بیت‏‌الحرام کتابی است ابتکاری در نوع خود به قلم استاد سند میرزا محمدعلی اردوبادی معاصر، فرزند میرزاابوالقاسم و متولد ۱۳۱۲ه.» حاج ملاعلی خیابانی نیز در کتاب پرارج «علماء معاصرین» از این کتاب به‏ عنوان «امیرالمؤمنین و مولده فی الکعبة» تعبیر نموده است.

 

از دیگر آثار او کتاب‏‌های او«الانوار‌الساطعه»، «منظومه‌ای در وقایع روز عاشورا» و «استقبال الفیه»، «زهرالربی» و... رسالات دیگر از جمله تألیفات این عالم ارجمند سده چهاردهم هجری به‏ شمار می‏‌رود.

 

اردوبادی؛ ادیبی وارسته، عالمی فاضل، دانشمندی فرزانه، جامع کمالات نفسانی و فضائل اخلاقی، دارای قریحه شعر عالی و سخن‏وری کم‌نظیر و یاور علامه امینی در تألیف کتاب ارزشمند «الغدیر» بود که می‌گویند بخش ادبی این کتاب مرهون قلم آن ادیب فرزانه آزاداندیش است.

 در کتاب جرعه ای از دریا جلد سوم از زبان آیت الله شبیری زنجانی می خوانیم :

 

ميرزا محمد على اردوبادى  قدس‏ سره (م ۱۳۸۰
ولادت اردوبادى در سال ۱۳۱۲ و وفاتش در ۱۳۸۰ واقع شد . ايشان خيلى مخلص بود . اين بزرگوار را ديده بودم . يك وقت منزل مرحوم حاج آقاى والد ما ميهمان شد . يكى از اخوان مرعشى مى‏گفت كه اردوبادى با همسرش آنجا وارد شده بود . همسرش همشيره آقاى ميلانى بود . البته من ورود را نمى‏ دانم، ولى مهمان شدن قدر مسلّم است و من به خاطر دارم . علت ورود هم بعيد نيست اين باشد كه اردوبادى در قم با كسى ارتباط نداشت، ولى سابقاً مدتى به زنجان آمده و مهمان بيت نايب الصدر و ميرزا ابوعبدالله زنجانى شده بود . مرحوم حاج آقاى والد ما در آن موقع رئيس طلاب زنجان و خيلى معروف بوده و قاعدةً در آنجا اردوبادى ايشان را مى‏ شناخت و با او ارتباط داشت و طبعاً در قم اگر مى‏ خواست به منزل كسى برود، منزل حاج آقاى ما بود . مهمان شدن هم به علت همان سابقه آشنايى زنجان بود . 
آقاى آسيد عبدالعزيز طباطبايى مى‏گفت: در پنجاه سال اخيرِ نجف هر كتاب ارزشمندى نوشته شد، اردوبادى در آن دخيل بود . علتش هم اين بود كه ايشان با كمال اخلاص اغلاط كتاب را تصحيح مى‏ كرد و شرط مى‏ كرد كه اسم وى در كتاب ذكر نشود . مؤلّفين هم استقبال مى‏ كردند؛ چون ديگران مى‏ پنداشتند كه اين قلم شيوا از خود مؤلّف است . 
يكى ـ دو مجلد الغدير به قلم اردوبادى و ساير مجلداتش هم به تصحيح ايشان است . 
از آقاى حاج سيد مهدى روحانى شنيدم و ايشان از حاج ميرزا على محدّث ‏زاده نقل مى‏ كرد: يكى ـ دو مجلّد الكنى و الألقاب شيخ عباس قمى به قلم اردوبادى است .

اخیرا موسوعه علامه اردوبادی در ۲۵ جلد به همت عتبه عباسیه و با تحقیق نوه ایشان حضرت حجه الاسلام سید مهدی شیرازی منتشر شد


ارسال نظر
نام
ایمیل
متن
ارسال
تازه ها
پربازدید
مقالات مربرط
حدیث النوروز في کلام العلّامة ابن فهد الحلّي |رضا المختاری
همایش ”مدرسه کلامی - فقهی شیعه در لکهنو“
تببین جایگاه علمی مرحوم علامه غفران مآب موسس مدرسه علمی شیعه در لکهنو
کتاب شیعه به منزل ۱۳ و ۱۴ رسید + فهرست مطالب
شیخ ابوالقاسم کبیر
مدیر مؤسسه کتابشناسی شیعه، در گفتگوی اختصاصی با شبکه اجتهاد
امام موسی صدر در ساحت علم و سیاست
یادی از آیت‌الله حاج شیخ «علی‌محمد ابن‌العلم» از علمای قرآنی خوزستان
سید العلماء لکهنوی
حكايت آخوند و ميرزا على اكبر نوقانى
سالگشت ارتحال آیة الله محمد نهاوندی
شخصیت، آثار و زمانه سید مرتضی
"یک قصه از حیات" | رضا مختاری
تطورّات مرجعیت در سده اخیر
دربارۀ کتاب «شرح الرسالة» از سید مرتضی| رضا مختاری
تکملۀ مأخذشناسى آيت الله‏ ميرزا جواد آقا تهرانى | هادی ربانی
آيت الله روحاني، نياز امروز و فرداي حوزه هـا | رضا مختاري
پژوهش های در دست انجام
نابغه ای در علوم عقلیه و نقلیه
گُلِ بى خار
علامه سید ناصر حسین هندی
گزیدۀ مهمترین مقالات دربارۀ شیخ بهایی
کتابخانه آیه الله چهارسوقی
گزارشی از کتاب گزیده دانشوران و رجال اصفهان
میرزا صادق مجتهد تبریزی از منظر تراجم نگاران
رضا مختاری
دسترسی به متن کتابهای نرم افزار مکتبه اهل بیت علیهم السلام
عبد الحسین طالعی
جرعه ای از دریا جلد اول| مقالات آیت الله شبیری زنجانی
قربان مخدومی
ترجمه های صحیفۀ سجادیه به زبانهای غیر فارسی / سید امیر حسین اصغری
همایش بزرگداشت علامه سید هبة الدین شهرستانی در دانشگاه کوفه + تکمیلی
اجازه سید حسین موسوی خوانساری به میرزای قمی و تذکر یک اشتباه | محسن صادقی
علی اکبر زمانی نژاد
نامۀ آية‏اللّه‏ العظمى مرعشى نجفى به استاد سعيد نفيسى / عبد الحسین طالعی
یادداشتی به قلم آیت الله خویی درباره تشرف شیخ محمد شوشتری کوفی
آیت الله سید محمد نبوی عالم سرشناس دزفول دعوت حق را لبیک گفت
اسرار الصلاة شهيد ثانى رحمه‏الله | علی اکبر زمانی نژاد
فهرست نسخه های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی 31 / از ابوالفضل حافظیان بابلی
احسان الله شكراللهی طالقانی
ابوالفضل حافظیان
بازدید مقام معظم رهبری از غرفه موسسه کتاب شناسی شیعه در نمایشگاه مشکات
مشروع ‏الموسوعة الكبيرة حول‏ التراث المكتوب للشيعة أوالوسيلة إلى تصانيف الشيعة
نامه هایی از و به مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی / به مناسب سالروز درگذشت دکتر شهیدی
سندی منتشر نشده از آیت الله خویی در دفاع ازانقلاب اسلامی مربوط به 48 سال پیش
گزارشی از عملکرد 6 ماهه موسسه کتاب شناسی شیعه
تحقیق و انتشار نهج‌البلاغه از روی کُهَن‌ترین نسخه‌های موجود
به مناسبت در گذشت دکتر محمود فاضل
بزرگترین کتاب‌شناس قرن اخیر +تصاویر
سندی نو یافته به خط مبارک شهید ثانی (ره) درباره خاندان شهید اول و علمای جبل عامل
نمایش فایل های ویدئویی
ابتدای سایت | Back to top