کد مطلب: 4534
تاریخ درج مطلب: دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴
آقا نجفی اصفهانی (۱۲۲۴ - ۱۲۹۲)
بیست و دوم ربیع الثانی مصادف با ولادت او است

عالم منتفذ بزرگ ایران در قرن سیزدهم و چهاردهم هجری. پدر وی شیخ محمدباقر از دانشمندان روزگار خود بود و جد وی میرزای عبدالرحیم نویسنده هدایه المسترشدین، مقام اجتهاد و رهبری داشت. نیاکان آقانجفی از ایوانکی سمنان بودند.

جدش در آغاز جوانی به عراق رفت و پس از سال ها تحصیل علم، اصفهان را برای سکونت و فعالیت های دینی برگزید و در آنجا حوزه درسی دایر کرد. آقا نجفی در ۲۲ ربیع الثانی ۱۲۶۲ ق در اصفهان زاده شد. مقدمات علوم را در محضر پدرش فراگرفت و پس از آن به نجف رفت و در آنجا به تحصیل علم ادامه داد. از محضر میرزامحمدحسن شیرازی که زمانی در اصفهان از شاگردان جد خود او بود و نیز شیخ مهدی کاشف الغطاء و شیخ راضی نجفی بهره گرفت تا به مقام اجتهاد رسید، سپس به اصفهان بازگشت و در زمان حیات پدر، مرجعیت عام یافت و صاحب نفوذ و قدرت معنوی فراوان شد. او را به عنوان «جامع علوم معقول و منقول» شناخته و به قوت حافظه، حضور ذهن، نکته گویی، سخاوت و شجاعت ستوده اند.

طی دوران مرجعیت و حکومت شرعی و عرفی خود در اصفهان در کمک به مردم، رفع ستم از ایشان و تأمین وسایل آسایش آنان کوشا بود،  حدود شرعی را اجرا می کرد و نسبت به دستگاه حکومت بی اعتنا بود و با ظل السلطان فرزند شاه که حاکم اصفهان بود و بسیار بر مردم ستم می کرد، همواره درگیری داشت، اما در واقع قدرت او از قدرت حاکم اصفهان افزون تر بود. ظل السلطان نیز آقا نجفی را مانع تاخت و تاز، چپاول و تجاوز خود می یافت.

در ۱۳۱۵ ق آقا نجفی به دنبال درخواست «انجمن شرقی» که ترغیب مردم به استفاده از کالاهای داخلی را در دستور کار خود قرار داده بود، حکم تحریم کالاهای فرنگی را در اصفهان صادر کرد و به دنبال آن علمای نجف هم فتواهایی در این باره صادر نمودند. مأموران استعماری انگلستان نیز که برای بسط تسلط دولت متنوع خود بر ایران برنامه های گسترده داشتند قدرت اجتماعی آقانجفی را مانع اجرای خویش یافتند و از او بیمناک بودند.

همه این کسان و عمال ایشان در تضعیف وی بسیار کوشیدند و چون مردم به او اقبال و علاقه داشتند، کاری از پیش نبردند. یک بار توانستند با تحریک ناصرالدین شاه و ترساندن وی – که خود نیز از آقا نجفی بیمناک بود و توسعه نفوذ وی و بی باکی او در اجرای حدود شرعی را تعرضی نسبت به حدود اختیارات و قدرت خود می شمرد – فرمان انتقال آقانجفی به تهران را از وی بگیرند، اما آقانجفی در تهران هم علاوه بر دایر ساختن حوزه درسی، به مبارزه سیاسی و روشن ساختن ذهن مردم نسبت به فساد دربار و نظام حاکم و سرانجام مداخلات بیگانگان در امور کشور ادامه داد و چون خطر فعالیت وی در پایتخت برای رژیم بیشتر بود، او را به اصفهان بازگرداندند.

همانند این حادثه در ۱۳۲۱ ق / ۱۹۰۳ در هنگام سلطنت مظفرالدین شاه نیز تکرار شد. آقانجفی در جنبش تنباکو از آغازگران مبارزه بود. به تهدیدات ظل السلطان و شاه اعتنا نکرد و پرچم مخالفت را از دست ننهاد. در عین حال از فعالیت های علمی نیز غافل نشد و آثار بسیار از خود به جای گذاشت. تعداد آثار او را برخی بیش از صد دانسته اند. وی در ۱۱ شعبان ۱۳۳۲ ق در اصفهان در گذشت و در جوار مرقد امام زاده احمد علی المشهور نواده امام باقر (ع) به خاک سپرده شد. از آثار مهم وی، این رسائل و کتاب ها را می توان نام برد: الاجتهاد و التقلید؛ اسرارالآیات؛ اسرار الاحکام؛ اسرارالشریعه؛ اصول الدین و انوارالعارفین؛ بحرالحقایق؛ تأویل الایات الباهره فی العتره الطاهره.

«یکی از طرح‌هاى گسترده و دراز دامن موسسه كتابشناسى شيعه، طرح «بزرگان شيعه» به فارسى و «أعلام الشيعة» به عربى است. در اين طرح، از ميان دانشوران بزرگ تاريخ شيعه كه در حفظ و پاسدارى از حريم تشيع و گسترش آن به گونه‌هاى مختلف نقش اساسى و بارزى داشته‌اند، بيش از یکصد تن از برجسته‌ترين و تأثيرگذارترين آنها انتخاب، و سرگذشت، آرا و انديشه‌ها، آثار علمى، فعاليت‌هاى اجتماعى و ساير امور مربوط به هر كدام در كتابى مبسوط منتشر می‌شود.»
 
رحیم قاسمی کار تالیف و جمع‌آوری این کتاب را بر عهده داشته است. در بخشی از مقدمه این نویسنده می‌خوانیم: «خاندان نجفی اصفهانی خاندانی اصیل و پربرکت در عرصه علم و ادب و فقاهت و زعامت دینی و اجتماعی ایران به شمار می‌رود. کثرت رجال نام‌آور و اثرگذار در این خاندان، آن را نمونه‌ای مثال‌زدنی و کم‌نظیر در بیوتات علمی شیعه گردانیده است. سرسلسله این خاندان، علامه شیخ محمد تقی رازی، فقیهی بزرگ و متفکری کم مانند در علم اصول فقه بوده که خود و برادرش شیخ محمد حسین صاحب فصول، هر دو از حلقه‌های اتصال علم اصول فقه شیعه در مراحل تطور این علم به شمار رفته، و آثار علمی آنان تا سال‌ها پس از وفاتشان در حوزه‌های علمی شیعه درخشش خاصی داشته است.»

به اعتقاد نگارنده کتاب، پیوند سببی این خاندان با بیوت بلند مرتب‌هایی همچون بیت «شیخ الطائفة شیخ جعفر نجفی کاشف الغطاء»، بیت «سیّد الفقهاء سیّد صدرالدین موسوی عاملی» و بیت «سیّد الطائفة حاج سیّد محمد باقر حجت‌الاسلام شفتی» موقعیت ممتاز دیگری بدان بخشیده است.

علامه شیخ محمدتقی رازی در زمان حیات، برترین مدرّس زمان خود در علم اصول بوده، و پس از وفات نیز با اثر گرانقدرش «هدایة المسترشدین یا حاشیه معالم» اشتهار داشت و دارد.
 
نویسنده، کتاب حاضر را در چهار فصل تالیف کرده است. در فصل نخست که «شیخ محمدتقی نجفی اصفهانی و برادرش صاحب فصول» نام دارد، ولادت و خاندان، تحصیلات، همدرسان شیخ محمدتقی در درس «کاشف‌الغطاء» و مهاجرت به ایران  از جمله بخش‌هایی است که می‌توان در این فصل مطالعه کرد.
 
«آیت‌الله حاج شیخ محمدباقر نجفی فرزند شیخ محمدتقی» عنوان فصل دوم این کتاب است. در این فصل، استادان، معاصران، بازگشت به اصفهان و اوصاف و خدمات حاج شیخ محمدباقر نجفی، به عنوان دیگر فرزند خاندان نجفی، از دیدگاه بزرگان از مطالب قابل مطالعه در این فصل است.
 
«فرزندان آیت‌الله حاج شیخ محمدباقر نجفی» عنوان فصل سوم از این کتاب است. در این فصل، حافظه محیر‌العقول آقانجفی و عنایات اهل بیت(ع)، آقانجفی در طریق ریاضت و سلوک، حالات عرفانی آقا نجفی و اوصاف و خدمات آقا نجفی مطالبی است که می‌توان در این فصل آن را مطالعه کرد.

خوانندگان در ادامه مطالعه این کتاب می‌توانند، فصل چهارم با عنوان «علامه شیخ‌ابوالمجد محمدرضا نجفی» را مطالعه کنند. در این فصل، ولادت دیگر فرزند خاندان «نجفی»ها مورد بررسی قرار گرفته است. نویسنده آیت‌الله سید اسماعیل صدر، آیت‌الله ملاعلی نهاوندی، آیت‌الله حاج آقا رضا همدانی و عالم ربانی حاج ملا حسینقلی همدانی را می‌توان از نظر گذراند.
 
کتاب «احوال و آثار شیخ محمدتقی رازی نجفی اصفهانی و خاندانش» در 986 صفحه، از سوی موسسه کتابشناسی شیعه منتشر شده است.

 


ارسال نظر
نام
ایمیل
متن
ارسال
تازه ها
پربازدید
مقالات مربرط
روضاتی نامه| محمد حسین تسبیحی (رها)
مقدمه بحر المعارف
اتقان و پختگى در نگارش
اساسنامه موسسه کتابشناسی شیعه
کتابیات 1 | محسن صادقی
حدیث نصر
درنگی برکرامتی از « میرزاطاهرتنکابنی» | علی حسن بگی
معرفی کتاب :زندگانی آیة الله چهارسوقی
شناخت نامه آیت الله حاج شیخ محمد حسین احمدی گلپایگانی|علی حسن بگی
معرفی "احوال و آثار بهاء الدین عاملی معروف به شیخ بهایی"
مروری اجمالی بر تطور فقه فتوایی
سیّد جعفر کشفی دارابی بروجردی (1189-1267ق) : سید حجّت کشفی
اشتباه تنقيح المقال درباره مدفن فخرالمحققين
ميرزا محمد تقى شيرازى قدس‏ سره (م 1338)
ذکر شریف "یا فاطمه" سلام الله علیها
آيه‏ اللّه‏ ميرزا محمد حسين نائينى قدس ‏سره (م 1355)
ناراحتى حضرت زهرا عليهاالسلام
ابعاد شخصيت شيخ انصارى
یادنامه مرحوم حضرت آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی
انتشار شماره 11- 12 کتاب شیعه
شماره ششم کتاب شیعه منتشر شد .
حكيم جهانگيرخان قشقايى قدس ‏سره (م 1328)
سید صدرالدین صدر
شيخ محمد فاضل شربيانى قدس‏ سره (م 1322)
الصحف المطهره منتشر شد
رضا مختاری
دسترسی به متن کتابهای نرم افزار مکتبه اهل بیت علیهم السلام
عبد الحسین طالعی
جرعه ای از دریا جلد اول| مقالات آیت الله شبیری زنجانی
قربان مخدومی
ترجمه های صحیفۀ سجادیه به زبانهای غیر فارسی / سید امیر حسین اصغری
اجازه سید حسین موسوی خوانساری به میرزای قمی و تذکر یک اشتباه | محسن صادقی
همایش بزرگداشت علامه سید هبة الدین شهرستانی در دانشگاه کوفه + تکمیلی
نامۀ آية‏اللّه‏ العظمى مرعشى نجفى به استاد سعيد نفيسى / عبد الحسین طالعی
علی اکبر زمانی نژاد
یادداشتی به قلم آیت الله خویی درباره تشرف شیخ محمد شوشتری کوفی
آیت الله سید محمد نبوی عالم سرشناس دزفول دعوت حق را لبیک گفت
اسرار الصلاة شهيد ثانى رحمه‏الله | علی اکبر زمانی نژاد
فهرست نسخه های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی 31 / از ابوالفضل حافظیان بابلی
احسان الله شكراللهی طالقانی
ابوالفضل حافظیان
بازدید مقام معظم رهبری از غرفه موسسه کتاب شناسی شیعه در نمایشگاه مشکات
مشروع ‏الموسوعة الكبيرة حول‏ التراث المكتوب للشيعة أوالوسيلة إلى تصانيف الشيعة
نامه هایی از و به مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی / به مناسب سالروز درگذشت دکتر شهیدی
سندی منتشر نشده از آیت الله خویی در دفاع ازانقلاب اسلامی مربوط به 48 سال پیش
گزارشی از عملکرد 6 ماهه موسسه کتاب شناسی شیعه
تحقیق و انتشار نهج‌البلاغه از روی کُهَن‌ترین نسخه‌های موجود
به مناسبت در گذشت دکتر محمود فاضل
سندی نو یافته به خط مبارک شهید ثانی (ره) درباره خاندان شهید اول و علمای جبل عامل
بزرگترین کتاب‌شناس قرن اخیر +تصاویر
نمایش فایل های ویدئویی
ابتدای سایت | Back to top