کد مطلب: 4539
تاریخ درج مطلب: چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴
نشست تخصصی نقد و بررسی کتاب اوراق الذهب برگزار شد
در حاشیه یازدهمین نمایشگاه استانی کتاب قم ، نشست نقد و بررسی کتاب اوراق الذهب از منشورات موسسه کتابشناسی شیعه برگزار گردید

در حاشیه یازدهمین نمایشگاه استانی کتاب قم ، نشست نقد و بررسی کتاب اوراق الذهب از منشورات موسسه کتابشناسی شیعه برگزار گردید .

در این نشست علاوه بر مصحح کتاب جناب حجت الاسلام  آقای علی فاضلی ، جناب آقای دکتر عبدالحسین طالعی که مدیریت جلسه را نیز عهده دار بودند نیز حضور داشتند . افراد دیگری که به نقد و بررسی این کتاب پرداختند عبارتند از : جناب آقای علی اکبر زمانی نژاد ، حجت الاسلام علی صدرائی خوئی و حجت الاسلام طاهر عباس اعوان . 

در ابتدای این نشست دکتر طالعی با اشاره به خصوصیات کتاب اوراق الذهب و زحماتی که جناب آقای فاضلی در راه تحقیق و تصحیح آن متحمل شده اند به برخی از ویژگی های کتاب حاضر اشاره نمودند و باب بحث در این باره را باز نمودند تا نوبت به جناب آقای علی فاضلی رسید .

جناب آقای فاضلی در توضیحات خود راجع به اوراق الذهب به نکات زیر اشاره نمودند :

ایشان با اشاره به انگیزه هایش از کار کردن بر روی این کتاب شروع به برشمردن تاریخچه کتاب اوراق الذهب نمودند و با اشاره به تحقیقی دیگر از این کتاب که در بیروت انجام شده است و به گفته ایشان تعمدا در مقدمه هم هیچ اشاره ای بدان ننموده اند زیرا به گفته ایشان این کتاب اجحافی در حق مفتی محمد عباس جزائری صاحب اوراق الذهب است  . ایشان  افزودند تحقیق حاضر با استفاده از دو نسخه کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی و کتابخانه زنگی پور صورت یافته است . در واقع کتاب اوراق الذهب به زندگانی سید العلما فرزند سید دلدار علی می پردازد که پایه گذار نهضت تشیع در شبه قاره هند می باشد . سید دلدار علی تحصیلات ابتدائی را در هند آغاز نمود و تنها به سال 1193 قمری به عتبات رفته و از محضر عالمان نجف استفاده برده است . او 5 فرزند دادشته است که بعدها به خاندان اجتهاد در هند معروف می باشند .

در ادامه جلسه جناب آقای زمانی نژاد به نکاتی در باب کتاب اوراق الذهب پرداختنه و بیان داشتند :

کتاب اوراق الذهب در 3 جلد بالغ بر 2000 صفحه تحقیق شده است در حالی که اصل کتاب اوراق الذهب 300 صفحه است . در واقع ملحقاتی که جناب آقای علی فاضلی در تحقیق حاضر بدان افزوده اند ارزش بسزایی دارد که کمتر بدان توجه شده است و به گفته ایشان جفایی است در حق محقق این کتاب که این زحمات نادیده گرفته شود . بیش از 500 نامه ، اجازه و اسناد مختلف که در ملحقات این کتاب آمده نشان از عمق دقت و تیزبینی محقق دارد . این کتاب نمای کلی از خاندان اجتهاد در شبه قاره هند را به نمایش می گزارد . تنها عیب این کتاب این می باشد که نسخه بدل های متعددی در این تحقیق مورد استفاده قرار گرفته است که تا حدودی باعث شلوغی مباحث و پاورقی ها گردیده و اگر به معانی الفاظ با استفاده از نسخه بدلها کمتر پرداخته می شد ، بهتر می بود  .

جناب آقای فاضلی در دفاع اشاره کردند که  :

 در باب نسخه بدلها بحث های زیادی شد حتی با خود جناب آقای زمانی نژاد ساعت ها در این باره بحث نمودیم که هیچکدام موفق به اقناع دیگری نشدیم  ولی به نظر بنده آوردن نسخه بدلها ضرورت دارد و این به جهت ثمرات فراوانی است که در باب آوردن نسخه بدلها مترتب است ما در بحث های فقهی عالمان بزرگ نیز شاهد بودیم که آوردن یک حرف در نتیجه گیری ها بسیار موثر بوده است و در مشورتی هم که بابزرگان همچون آیت الله شبیری زنجانی داشتیم ؛ ایشان بر آوردن نسخه بدلها تاکید فراوانی داشتند .

ناقد بعدی جلسه جناب آقای طاهر عباس اعوان از محققین شبه قاره مسوول موسسه تحقیقاتی بر صغیر می باشد او با اشاره به سابقه تشیع در شبه قاره و روند تاریخی در این باره پرداختند و با اشاره به عالمان دینی که در راه ترویج تشیه در آن سامان تلاش نموده اند به بررسی بعضی از کتب و نوشته جات در این باره پرداختند . ایشان با اشاره به یک اشتباه در کتاب اوراق الذهب افزودند : اشتباهی که در این کتاب رخداد نموده است مربوط به شخصی است که همنام با عبدالعزیز دهلوی است و اتفاقا در نام کتاب هایشان هم مشترک هستند و آن شخص  «عبدالعزیز اقدم » است نه عبدالعزیز دهلوی . در حالی که در این تحقیق این دو خلط شده است .

در ادامه جلسه حجت الاسلام جناب آقای صدرائی خوئی نیز توضیحاتی در باب پروژه فهرست نویسی کتب چاپ سنگی شبه قاره در کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی ارائه نمودند و با اشاره به پیشینه فرهنگی شبه قاره در باب چاپ کتب ارزشمند افزودند : در قرن 13- 14 که کشورهایی چون ایران و عراق درگیر منازعات و تحولات سیاسی و اجتماعی هستند شاهد شکوفایی فرهنگی در شبه قاره هستیم برای اولین بار کتب اربعه تشیع در هند چاپ شده است و می توان گفت پشتیبانی فرهنگی جهان اسلام در این دوره با هند می باشد . همین امر باعث شده که تعداد کتب چاپی در این منطقه بسیار زیاد باشد تا آنجا که بنیانگذار کتابخانه مرعشی نجفی را بر آن داشت که مجموعه عظیم کتب چاپ سنگی و سربی را گرد آوری بنماید و اکنون بیش از 18000 جلد کتاب موجود است که تاکنون 4000 جلد در 8 مجلد فهرست نویسی و چاپ شده است .  ایشان سوالی که از محقق اوراق الذهب داشتند اینست که چرا با اینکه زبان ،  فرهنگ و ادب فارسی در شبه قاره اولویت دارد ؛ کتاب حاضر ( اوراق الذهب )  به زبان عربی نگاشته شده است .البته  جوابی که می توان به این سوال داد شاید این باشد که مفتی محمد عباس کتاب اوراق الذهب را برای معرفی سید دلدار علی برای علمای نجف به زبان عربی نوشته است .

 

 


ارسال نظر
نام
ایمیل
متن
ارسال
تازه ها
پربازدید
مقالات مربرط
حكايت آخوند و ميرزا على اكبر نوقانى
سالگشت ارتحال آیة الله محمد نهاوندی
شخصیت، آثار و زمانه سید مرتضی
"یک قصه از حیات" | رضا مختاری
تطورّات مرجعیت در سده اخیر
دربارۀ کتاب «شرح الرسالة» از سید مرتضی| رضا مختاری
تکملۀ مأخذشناسى آيت الله‏ ميرزا جواد آقا تهرانى | هادی ربانی
آيت الله روحاني، نياز امروز و فرداي حوزه هـا | رضا مختاري
پژوهش های در دست انجام
نابغه ای در علوم عقلیه و نقلیه
گُلِ بى خار
علامه سید ناصر حسین هندی
گزیدۀ مهمترین مقالات دربارۀ شیخ بهایی
کتابخانه آیه الله چهارسوقی
گزارشی از کتاب گزیده دانشوران و رجال اصفهان
میرزا صادق مجتهد تبریزی از منظر تراجم نگاران
اعمال خالده و خدمات اجتماعى حضرت آیت الله چهارسوقی
ولايت فقهاى جامع الشرايط
مقدمۀ اصول دین
گزارش انتقادی از منابع شرح‌ حال شیخ بهایی
مجموعۀ جباعی
فوائدی پراکنده از شیخ بهایی در آثار سیدنعمةاللـه جزائری
شرح حال آیةاللـه آقاى حاج شيخ آقا بزرگ طهرانى| علامه روضاتی
روضاتی نامه| محمد حسین تسبیحی (رها)
مقدمه بحر المعارف
رضا مختاری
دسترسی به متن کتابهای نرم افزار مکتبه اهل بیت علیهم السلام
عبد الحسین طالعی
جرعه ای از دریا جلد اول| مقالات آیت الله شبیری زنجانی
قربان مخدومی
ترجمه های صحیفۀ سجادیه به زبانهای غیر فارسی / سید امیر حسین اصغری
اجازه سید حسین موسوی خوانساری به میرزای قمی و تذکر یک اشتباه | محسن صادقی
همایش بزرگداشت علامه سید هبة الدین شهرستانی در دانشگاه کوفه + تکمیلی
علی اکبر زمانی نژاد
نامۀ آية‏اللّه‏ العظمى مرعشى نجفى به استاد سعيد نفيسى / عبد الحسین طالعی
یادداشتی به قلم آیت الله خویی درباره تشرف شیخ محمد شوشتری کوفی
آیت الله سید محمد نبوی عالم سرشناس دزفول دعوت حق را لبیک گفت
اسرار الصلاة شهيد ثانى رحمه‏الله | علی اکبر زمانی نژاد
فهرست نسخه های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی 31 / از ابوالفضل حافظیان بابلی
احسان الله شكراللهی طالقانی
ابوالفضل حافظیان
بازدید مقام معظم رهبری از غرفه موسسه کتاب شناسی شیعه در نمایشگاه مشکات
مشروع ‏الموسوعة الكبيرة حول‏ التراث المكتوب للشيعة أوالوسيلة إلى تصانيف الشيعة
نامه هایی از و به مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی / به مناسب سالروز درگذشت دکتر شهیدی
سندی منتشر نشده از آیت الله خویی در دفاع ازانقلاب اسلامی مربوط به 48 سال پیش
گزارشی از عملکرد 6 ماهه موسسه کتاب شناسی شیعه
تحقیق و انتشار نهج‌البلاغه از روی کُهَن‌ترین نسخه‌های موجود
به مناسبت در گذشت دکتر محمود فاضل
سندی نو یافته به خط مبارک شهید ثانی (ره) درباره خاندان شهید اول و علمای جبل عامل
بزرگترین کتاب‌شناس قرن اخیر +تصاویر
نمایش فایل های ویدئویی
ابتدای سایت | Back to top